Home » Kuidas alustada investeerimisega #3: Kuidas kaitsta oma investeeringuid majanduslanguse ja börsikrahhide eest

Kuidas alustada investeerimisega #3: Kuidas kaitsta oma investeeringuid majanduslanguse ja börsikrahhide eest

Tänaseks on enamus meist kuulnud, kuidas uudistes räägitakse inflatsioonist ning juba hirmutatakse majanduslanguse jutuga, millele ei aita oluliselt kaasa investorite paanika: paljud börsid on olnud viimastel nädalatel tugevas languses ning mitmed analüütikad annavad probleemile hagu juurde, hirmutades investoreid sellega, et börs on peatselt veelgi rohkem langemas.

Kui aktsiaturud ongi languses ja kogu portfell on punane, ei tähenda see aga sugugi seda, et on aeg oma investeeringud maha müüa. Vastupidi: languses aktsiaturud tähendavad hoopis seda, et pead säilitama rahu ning mõtlema strateegiliselt.

Majandus on pidevas kõikumises ning investorite paanitsemine lisab ainult juurde majanduslanguse tekkimise võimalust. Ehkki S&P 500 langes eelmine nädal kopsakalt ning majanduslanguse ja börsikrahhide uudised võivad hirmutada, tuleb jätta oma emotsioonid täiesti kõrvale ja keskenduda oma pikaajalistele eesmärkidele.

Kusjuures, turulangused võivad olla isegi head, kuna sul on võimalus osta aktsiaid “soodushinnaga”. Nagu mitmed eksperdid ütlevad, siis pikaajalise investeerimise konks on alati osta aktsiaid juurde.

Ära tee paanikamüüke

Ükskõik, milline olukord turgudel ka pole, paanikamüük on alati halvim otsus. Suurem osa noortest investoritest, kes eelmine aasta müüsid oma aktsiad maha, kahetsesid seda otsust hiljem.

Börsil investeerides peaks sinu eesmärk olema pikaajaline: sa ei investeeri oma raha selleks, et sealt 1-2 kuu pärast suurt tulu saada, vaid sa investeerid oma tuleviku nimel. See tähendab, et sinu investeerimiseesmärk on tõenäoliselt 10-20 aasta kaugusel ja just seda pead sa silmas pidama.

Ehkki lühikeses perspektiivis tundub majanduslangus hirmus, ei pea languseid kartma. Ütleme, et sinu portfell oli paar nädalat tagasi väärt 100 000 eurot ja täna on selle väärtus 70 000 eurot. See võib tunduda suure kaotusena, kuid pea meeles: sinu investeerimiseesmärk on aastakümnete kaugusel ja sa ei kasutaks seda raha niikuinii kohe.

Algajad investorid ja nooremad investorid kipuvad tegema paanikamüüke volatiilsete turgude ajal ning paraku on see suurim viga, mida saad üldse teha kõikuvate turgude ajal. Las su portfell olla punane, las su ostetud aktsiad olla languses. Sina ei pea tegema mitte midagi muud, kui ostma rõõmsalt aktsiaid juurde (sest hinnad on sel hetkel sinu jaoks väga soodsad) ning lihtsalt olema kannatlik ja ootama.

Paanikamüüke tegevad investorid ongi just need, kes aitavad kaasa majanduslanguse tekkimisele, seega ära ole üks sellistest investoritest.

Investorina pead alati säilitama rahu. Ära lase end kõigutada turbulentsist: majandus kõigub niikuinii, aga kui sa investeerid tugeva sooritusega firmadesse, ei ole isegi majanduslangus piisav, et ettevõtet näiteks pankrotistada. Ainus, mida sa pead tegema, on säilitama täieliku rahu. Pea meeles, et ükski langus pole lõputu ja ühel hetkel tuleb tõus niikuinii.

Investeeri tugevatesse firmadesse ja jaga raha mõistlikult laiali erinevate investeeringute alla

Selleks, et kaitsta oma portfelli languste eest (mis on paratamatud), veendu, et paigutaksid oma raha tugevatesse ettevõtetesse, mis on kümnete aastate lõikes jäänud stabiilseks ja jätkuvalt oma teenuseid-tooteid pakkunud hoolimata maailmas olevast olukorrast.

Analüüsi iga ettevõtte tausta põhjalikult: ära tee investeeringut lihtsalt nime põhjal. Tesla võib olla populaarne nimi uudistes, kuid see ei tähenda, et tegemist on automaatselt hea tugeva investeeringuga, mis suudab majanduslangustele vastu panna.

Uuri, kuidas ettevõte sai hakkama näiteks eelmise majanduslanguse ajal ning milline on firma üldine tööstusharu. Keskendu investeeringute tegemisel nö blue-chip firmadele, mis on rahvusvaheliselt tuntud, kellel on piisavalt rahalisi tagavarasid ning stabiilne seisund. Samuti tasub investeerida fondidesse, mis aitavad raha mitmekesistada.

Portfelli tugevdamiseks on oluline paigutada oma raha mitmete erinevate ettevõtete ja tööstusharude alla. Ära suuna kunagi kogu oma raha ühe valdkonna või ainult paari firma alla. Kui volatiilse börsiolukorra ajal peakski üks aktsia kõvasti langema, on hea tõenäosus, et teised aktsiad on endiselt stabiilsed või isegi positiivses seisus.

Mida paremini on sinu portfell mitmekesistatud ja mida rohkem erinevaid aktsiaid oled ostnud, seda parem. See kehtib ka aktsiate koduriigi kohta: ära investeeri ainult Tallinna börsil Eesti ja Balti firmadesse, vaid osta aktsiaid ka mujalt börsidelt ja riikidest. Kui näiteks Balti börs on languses Vene-Ukraina sõja tõttu, võivad teised turud samal ajal olla tugevamad, sest neid ei pruugi olukord nii märkimisväärselt mõjutada. Lisa oma portfelli aktsiaid ka teistest läänemaailma turgudest, näiteks Ameerika börsilt, Saksa börsilt jne.

Pea meeles, et ühtegi kindlat varaklassi ei ole olemas

Iga investeering on riskantne ja see on fakt, mida peaksid mõistma enne, kui üldse avad pangas investeerimiskonto. Langused tekivad ühel või teisel hetkel – ükski aktsia, fond ega vara ei ole kunagi vaba langustest.

Pea meeles, et ükski investeering pole kindel ega garanteeritud. Noored investorid võivad majanduslanguse hirmus hüpata investeerima krüptorahasse või kulda, kuid ka need investeeringud ei ole kaitstud majanduse ja inimeste üldise turbulentsuse eest.

Selle asemel, et joosta aktsiaturult minema ja investeerida oma raha Bitcoini, arvates, et niimoodi kaitsed end majanduse eest, ole kannatlik ja säilita rahu. Bitcoin ei ole sugugi turvalisem investeering.

Jätka investeerimist, aga ära tee rutakaid otsuseid

Langev börs annab hea võimaluse uute investeeringute tegemiseks. Ole ahne siis, kui teised kardavad ning karda siis, kui teised on ahned. See lause kirjeldab kõige paremini, kuidas tasub käituda. Kui aktsia hind on langenud, saad teha ostu soodsamalt kui varem ning kui aktsia hind hakkab jälle tõusma, teenid sellevõrra rohkem tulu.

Kui sa investeerid regulaarselt, tähendab see ka seda, et sa ostad üleüldiselt rohkem aktsiaid aja jooksul ja seda erinevate hindade juures, mistõttu on 10-20 aasta lõike sinu portfelli keskmine väärtus ikkagi heas seisus ning su portfell suudab paremini vastu panna volatiilsele turule.

Samas aga ei tasu teha rutakaid otsuseid. Oma portfellis suurte muudatuste tegemine lühiajaliste kõikumiste tõttu võib tuua kaasa hoopis vastupidise mõju: sa võid just raha kaotada. Ära ürita leida turul “parimat” aega ostude tegemiseks. Võib juhtuda, et teed oma ostu liiga vara või liiga hilja. Fakt on see, et mitte keegi ei oska ette ennustada, mis turgudel juhtuda võib ning oma aktsiaoste ei tasu mitte kunagi planeerida ajaliselt “õigele” ajale. Sellist “õiget” aega ei ole kunagi.

Tee investeeringuid regulaarselt, aga hoia emotsioonid eemale. Ära hakka raha viskama aktsia alla lihtsalt seepärast, et see täna kukkus 10%. Tee ratsionaalseid analüütilisi otsuseid, hoolimata olukorrast.

Kui hakkad jahtima uusi aktsiaid, mida oma portfelli lisada, uuri dividendiaktsiaid. Dividendid ei ole küll garanteeritud ja majanduslanguse ajal võivad dividendid langeda, on üldiselt dividendiaktsiad pisut stabiilsemad ja isegi, kui dividenditulu on madalam, on see ikkagi regulaarne tulu.

Ära lase end kõigutada uudistest ja teiste kommentaaridest

Rahu säilitamiseks ja emotsioonide vältimiseks on kõige olulisem vältida uudiste mõju oma elus ning ignoreerida teiste kommentaare. Teised investorid, tuttavad, töökaaslased – kõigil on oma arvamus börsil toimuva kohta, rääkimata veel erinevatest arvamustest, mida uudistes ja ajalehtedes jagatakse.

Kogu see arvamuste hulk hägustab sinu eesmärke ja perspektiive. See on lihtsalt müra. Ignoreeri kogu seda müra ja hoia oma perspektiivid selged – see on ainus viis, kuidas volatiilsete turgudega hakkama saada.

Langused on normaalsed. Isegi, kui peaks tekkima suurem majanduslangus, pole see maailma lõpp. Ka Covidi alguses langesid börsid massiivselt, kuid olukord paranes ca 6 kuu pärast ja nüüdseks on mitmed aktsiad isegi kasvanud võrreldes varasemaga. Või mõtle eelmisele majanduslangusele: tänaseks on paljud firmad mitte ainult taastunud, vaid mitmekordselt kasvanud oma väärtuselt.

Tõsi, kahanevat portfelli on raske vaadata, kuid kui sa investeerid tugevatesse firmadesse ja pikaajalise eesmärgiga, pole sul vaja mitte midagi muud teha, kui lihtsalt olla kannatlik ja oodata. Jätka lihtsalt kvaliteetsete aktsiate ostmist ja ole kannatlik – igale langusele järgneb tõus.


#ElaEksponentaalselt