Home » 7 tugevat ja stabiilset tööstusharu pikaajaliste investeeringute jaoks

7 tugevat ja stabiilset tööstusharu pikaajaliste investeeringute jaoks

Börsil kaubeldes on lisaks konkreetsete aktsiate väljavalimisele oluline valida ka õiged tööstusharud – valdkonnad, mis võivad suure tõenäosusega õitsema lüüa või stabiilselt ja tugevalt kasvada ka mitmete aastate lõikes, hoolimata sellest, mis maailmas parasjagu toimub. Parimad investeeringud on just sellistes harudes, mis ei löö kõikuma turbulentse maailmaolukorra ajal.

Mõned valdkonnad on tunduvalt tundlikumad maailmas toimuvale ja sestap ei pruugi sellised sektorid olla parimad valikud neile, kes otsivad pikaajalisi stabiilseid investeeringuid (mida enamus meist võiks teha selle asemel, et hüpata trendikate aktsiate peale).

Iga investori lõppeesmärk peaks olema investeerida võimalikult pikaajalistesse tööstustesse. Näiteks keegi ei saa garanteerida, et Facebook eksisteerib 20 aasta pärast, ent selge on see, et inimesed peavad sööma ka 20 aasta pärast: sestap on näiteks toidutööstuses tegutsev firma parem valik kui sotsiaalmeediafirma.

Alljärgnevalt toome välja mõned sellised tööstused, mis võivad olla stabiilsemad ja tugevamad ka mitmete aastate möödudes, olenemata sellest, mis maailmas toimub.

Energiasektor

Energiasektori alla kuuluvad ettevõtted, kes tegelevad kütuste tootmise, rafineerimise, turundamise ja muu taolisega. Sinna alla kuuluvad näiteks kõikvõimalikud ettevõtted, mis tegelevad maagaasi või kivisöe kaevandamise ja tootmisega.

Traditsiooniliselt ei hõlma energiasektor küll roheenergiaga tegelevaid ettevõtteid, mis lisatakse turgudel tööstussektori alla, kuid kokkuvõtlikult saab öelda, et ettevõtted, mis tegelevad energia tootmisega ühel või teisel viisil, on tugeva sooritusega. Tänapäeva maailmas on ilmselgelt investorite fookus läinud roheenergiale ja seega saab ka energiasektori all mõelda just rohevaldkonnas tegutsevatele ettevõtetele: nende kasvupotentsiaal on tugev ning kuna kogu maailm liigub roheenergia poole, on tegemist olulise tulevikutööstusega, mille osatähtsus aina kasvab.

Mõned energiasektori investeeringute näited:

 • Vanguard Energy ETF (VDE)
 • ExxonMobil (XOM)
 • Shell (SHEL)
 • Chevron Corporation (CVX)

Materjalid ja tekstiilid

Materjalitööstus on üks valdkond, mis ei sure tõenäoliselt kunagi välja. Materjalisektori all mõeldakse ettevõtteid, mis tegelevad erinevate toormaterjalide valmistamisega, mida kasutatakse seejärel muudes valdkondades, st tegemist on ettevõtetega, kes pakuvad muule maailmale alusmaterjale tootmise jaoks. Selle tööstuse alla kuuluvad firmad, kes võivad näiteks tegeleda terase või vase tootmisega, puuvilla või muude kangaste valmistamisega jne.

Kuigi materjalitööstus võib samuti kogeda turbulentsi nagu iga tööstus, on fakt see, et toormaterjale on maailmas alati vaja: ilma materjalideta ei ole võimalik ühelgi ettevõttel midagi toota.

Mõned materjalisektori investeeringute näited:

 • DowDuPont (DWDP)
 • iShares Global Materials ETF (MXI)
 • Nucor (NUE)
 • Unifi (UFI)

Tarbekaupade sektor

Selle sektori alla kuuluvad ettevõtted, kes tegelevad igapäevaste vajalike tarbekaupade tootmisega: alates toidust kuni hügieenitarvikuteni. Tarbekaupade sektorit peetakse üheks kõige turvalisemaks valdkonnaks, kuna tarbijatel on eluliselt oluline osta vastavaid tooteid – keegi ei saa hakkama ilma hambapasta, patareide, seebi või toiduta. Sestap on tarbekaupade sektor üks kõige populaarsemaid valdkondi, olles enamasti üsna turvaline investeering.

Tarbekaupade sektoril on aga üks probleem: suur konkurents. Kuna selles sektoris on meeletu konkurents ja suured tootmis- ning müügimahud, on üldiselt selliste ettevõtete kasumid üpris madalad. Ehkki mitmed sektoris tegutsevad suurfirmad maksavad dividende, on need summad väikesed ning samuti ei saa loota ülemäära suurt kasvupotentsiaali.

Veelgi enam, suure konkurentsi ja madalate kasuminumbrite tõttu kipuvad paljud sektoris tegutsevad ettevõtted tootma ebakvaliteetseid tooteid, et hoida kokku tootmiskuludelt. Just niiviisi on turule lokkanud E-aineid täis toidukaubad, mis pole kaugeltki tervislikud ega kohati isegi ohutud inimtervisele.

Ehkki pikaajalise investeeringuna võib see sektor olla stabiilne, on see iga investori enda südametunnistusel mõelda, kuivõrd hea on toetada ettevõtteid, mille tootmistaktikad ei pruugi olla kõige eetilisemad ning kes võivad valmistada viletsa kvaliteediga või suisa kahjulikke tooteid.

Mõned tarbekaupade investeeringute näited:

 • Walmart (WMT)
 • Procter & Gamble (PG)
 • Unilever (UL)

Tervishoiusektor

Viimastel aastatel on tervishoiusektor saanud palju tähelepanu Covidi tõttu, kuid tervishoiusektoris tegutsevad teisedki firmad peale vaktsiinitootjate. Tervishoiusektor on paratamatult üks kõige olulisemaid valdkondi maailmas: seni, kuni inimesed pole surematud, on tervishoiusektor alati arenemas, üritades välja töötada uusi ja paremaid meditsiiniseadmeid, ravimeid ja ravisid, mis aitaksid inimeste tervist parandada.

Tervishoiusektorist leiab hulgaliselt erinevaid ettevõtteid: alates ravimi- või seadmetootjatest kuni haiglate ja uuringufirmadeni, mis töötavad välja uusi raviliike. Nutikalt investeerides võib tervishoiusektorist leida tugevaid investeeringuid, mis võivad pikas perspektiivis osutuda ka väga kasumlikuks. Mis aga kõige olulisem: see on sektor, mis ei kao mitte kuhugi.

Mõned tervishoiusektori investeeringute näited:

 • Vanguard Healthcare ETF (VHT)
 • Pfizer (PFE)
 • Johnson & Johnson (JNJ)
 • UnitedHealth Group Inc (UNH)

Veetööstus

Üks mõnevõrra üllatav tööstusharu, millele enamus investoreid isegi ei mõtle, on vesi. Selleks, et vesi jõuaks sinu toidulauale, peab see kõigepealt läbima mitmeid vahepeatuseid. Veehoidlad, vee puhastussüsteemid, vee transportimine ja pakendamine: tegemist on meeletult suure tööstusega, mis on aina arenemas ja suurenemas. Fakt on see, et inimesed ei suuda elada ilma veeta ning seetõttu peetakse veetööstuses tegutsevaid firmasid ühtedeks kõige turvalisemateks investeeringuteks.

Mõned veesektori investeeringute näited:

 • American Water Works (AWK)
 • Veolia Environnement (VIE)
 • Essential Utilities (WTRG)

Logistika

Mida rohkem maailm edasi areneb, seda suuremaks kasvab logistikavaldkond. Transpordifirmad on väärtuslikud ja seda enam mida rohkem kasvab näiteks veebis ostlemine või rahvusvaheline kaubandus, mis kõik vajab enda poolele logistikalahendusi.

Transpordiettevõtted, olgu tegemist suurte kaubalaevade või väiksemate logistikalahendustega, on tihtipeale ühed kõige kasumlikumad ettevõtted. Kuna transpordilahendusi on alati vaja, võib ka uskuda, et logistikasse panustades on investeering üpris turvalistes kätes.

Mõned logistikasektori investeeringute näited:

 • Golden Ocean Group Ltd. (GOGL)
 • United Parcel Service (UPS)
 • Union Pacific (UNP)

Tehnoloogia ja kommunikatsioon

Tehnoloogiasektor on küll veel beebikingades, kuid selge on see, et tehnoloogiavaldkond areneb aina kaugemale. Ainus konksukoht on valida välja ettevõtted, mille puhul on selge, et tegemist pole juhuslike trendiaktsiatega, mis kaovad sama kiirelt nagu need tekkisid. Suuremad stabiilsemad tehnoloogiafirmad, mis suudavad muudatustega kaasas käia, võivad aga osutuda headeks investeeringuteks.

Sama kehtib kommunikatsioonifirmade kohta, mis ehitavad ja arendavad suhtlusvõimalusi, nende seas ettevõtted, mis tegelevad internetiteenuse pakkumisega. Tegemist on väga dünaamilise sektoriga, kuid tugevatesse firmadesse panustades võib kommunikatsioonisektor olla pikas perspektiivis stabiilne investeering.

Mõned tehnoloogiasektori investeeringute näited:

 • Vanguard Information Technology ETF (VGT)
 • Microsoft (MSFT)
 • Oracle (ORCL)
 • IBM (IBM)

Allikad:


#ElaEksponentaalselt