Home » Stock split ehk aktsiate jagamine: mida see tähendab tavainvestori jaoks

Stock split ehk aktsiate jagamine: mida see tähendab tavainvestori jaoks

Sel aastal on mitmed suurfirmad otsustanud ette võtta stock spliti ehk aktsia jagamise: nii Alphabeti kui ka Amazoni aktsia otsustati jagada 20:1 suhtes. Sama teade tuli Tesla aktsia kohta sel nädalal, mil Tesla otsustas aktsia jagada suhtes 3:1 (ehkki Tesla aktsia hind on mõnda aega olnud languses, erinevalt viimatise stock spliti ajast).

Nagu Tesla teatas, on stock spliti eesmärk maksimeerida väärtust osanike jaoks ning muuta Tesla aktsia kättesaadavaks rohkemate investorite jaoks.

Stock split tähendab olukorda, kus ettevõtte aktsiad jagatakse mitmeks uueks aktsiaks, ent ettevõtte üldine turuväärtus ei muutu. Aktsiate koguväärtus jääb samaks ning iga investori osalus ettevõttes jääb täpselt samaks. Ainus, mis muutub, on aktsiate hulk.

Näiteks, kui sul oli enne 100 Tesla aktsiat, siis pärast 3:1 stock spliti on sul 300 Tesla aktsiat. Sinu portfelli väärtus jääb ikkagi samaks.

Stock split ei muuda investorite jaoks oluliselt midagi peale selle, et ettevõtte aktsiaid on lihtsam osta. Näiteks otsustas sel põhjusel stock spliti teha ka Amazon: kui Amazoni aktsia maksis enne üle $2000, siis nüüd on Amazoni aktsia hind ca $100. Kui varasem hind oli paljude investorite jaoks juba kättesaamatult kõrge, siis uus hind on märksa parem ning sedasi saavad ka väikeinvestorid aktsiaid osta.

Seni on olnud võimalik aktsiaid osta väiksemate summade eest vaid veebipõhiste kauplemisplatvormide nagu eToro kaudu, kus saab osta aktsiaid fraktsioonide kaupa (st saad osta ka vaid pool aktsiat).

Miks ettevõtted teevad stock splite?

Kuna stock split ei muuda ettevõtte väärtust ning investoritele jääb täpselt sama summa, võib tunduda aktsiate jagamine veidra otsusena. Stock spliti peetakse aga heaks märgiks, kuna see tähendab, et aktsia hind on tõusnud niivõrd kõrgele, et see ei ole enam eriti kättesaadav iga investori jaoks. Uute investorite meelitamiseks otsustavadki ettevõtted stock spliti teha, et aktsia hind oleks madalam ja seega kõigile kättesaadav.

Teisisõnu, ettevõtted loodavad, et pärast stock spliti hakkavad ka väikeinvestorid aktsiat ostma, kuna aktsia hind on piisava suurusega.

On aga ka ettevõtteid, kes eelistavadki kõrget aktsia hinda ning ei ole huvitatud uute investorite meelitamisest soodsama hinnaga. Üks kõige kuulsamaid näiteid on Berkshire Hathaway aktsia, mille hind on tänaseks ca $439 000. Kui ettevõte ei tahagi just meelega, et jaeinvestorid aktsiat ostaksid, siis on võimalik, et ühtegi stock spliti ei tehta – niiviisi hoitakse aktsia hind kõrgel ning vaid valitud aktsionärid saavad aktsia oma portfelli lisada.

Enamjaolt loodavad börsifirmad, et stock split toob kaasa ka väikese hinnatõusu, kuna rohkem investoreid saab aktsia oma portfelli lisada.

Mida stock split jaeinvestorite jaoks tähendab?

Stock split ei mõjuta jaeinvestoreid sisuliselt üldse. Sinu osalus ettevõttes jääb täpselt samaks. Ainus, mis muutub, on see, et ühe aktsia kohta on sinu osalus ettevõttes väiksem, sest aktsiaid on lihtsalt rohkem. Üleüldiselt on aga sinu investeering täpselt sama suur nagu enne.

Eksperdid on stock spliti suhtes üpris neutraalsed: aktsiate jagamine ei ole pikas perspektiivis ei hea ega halb ning ei mõjuta oluliselt midagi. Üleüldiselt peetakse stock spliti aga positiivseks märgiks.

Aktsia jagamist võib võrrelda koogi lõikamisega: kooki võib lõigata 10 või 20 tükiks, aga lõppude lõpuks on ikka laual üks konkreetne kook, mille maitseomadused ei muutu kuidagi paremaks või halvemaks selle lõikamisest.

Madalam aktsia hind võib aga aktsia muuta likviidsemaks ning kauplemine võib muutuda aktiivsemaks, mis võib kaasa tuua positiivseid hinnamuudatusi. Samuti usutakse, et stock split on märk sellest, et ettevõte on väga enesekindel oma tuleviku väljavaadete suhtes ning usub, et aktsia hind võib tõusta kõvasti, mistõttu pannakse aktsia juba “valmis” soodsamale lähtepunktile.

Aktsiate jagamine on väga levinud suurte börsifirmade seas. Walmart on näiteks aja jooksul aktsiaid jaganud 11 korda.

Kui sul on portfellis aktsiaid, millele tehakse stock split, ei pea sa ise mitte midagi tegema: sinu pank/maakler teeb kõike sinu eest. Kui täna on sul 100 Tesla aktsiat, siis pärast stock spliti on sul neid 300 – täpselt nii lihtne see ongi.

Allikad:


#ElaEksponentaalselt