Home » Kas aasta algus võib tuua hea aja börsile sisenemiseks?

Kas aasta algus võib tuua hea aja börsile sisenemiseks?

Energiakriisi, inflatsiooni, majanduskriisi hirmu ja Vene-Ukraina sõja uudiste lävendil on paljudel raske hetkel end motiveerida aktsiaid ostma ja börsile sisenema, kartuses, et homnepäev on kogu aktsiaportfell põhja kukkunud.

Tõsi, kui tänasel päeval vaadata aktsiaturge, on vaatepilt sünge: börsid üle kogu maailma on värvunud punasemaks ning isegi muidu “trendikad” aktsiad nagu Amazoni või Netflixi aktsia on viimase aasta jooksul langenud (vastavalt ca 33% ja 61%).

Analüütikud üle kogu maailma usuvad, et langused ja aktsiate müügid jätkuvad, kuna investorite enesekindlus on langemas, arvestades inflatsiooni ja üleüldist globaalset turbulentset olukorda. Laias laastus ongi aktsiaturud olnud sel aastal nii volatiilsed kahel põhjusel: inflatsioon on järsult kasvanud ja Ukrainas pulbitsev konflikt on rusunud tarneahelaid üle kogu maailma, mitte ainult Ida-Euroopas.

Kui investeerimisportfell on muudkui punane, võib muidugi tunduda, et olukord on nii sünge, et näpud sügelevad aktsiaid müüma või leiad üldse, et on parem aktsiate ostmisega oodata.

Tegelikult tuleks aga praegust majandusolukorda, mis võib potentsiaalselt kulgeda ka 2023. aasta esimesse poolde, võtta kui head võimalust. Aktsiad on hetkel soodsamad kui pika aja jooksul on üldse olnud ning kui investeerida konkurentsivõimelisse firmasse, millel on stabiilsed rahavood ja tugevad majandusnumbrid, ei ole mitte mingit põhjust karta väikeseid languseid. Fakt on see, et tugevad aktsiafirmad on läbi elanud teisigi kriise ja on nendest tulnud välja veel tugevamana.

Nagu ajakiri Barron’s ütles, siis muidugi on ahvatlev keskenduda makrofaktoritele, mis on aktsiaid rusunud viimasel ajal ja isegi paljud Wall Streeti strateegid kalduvad pigem raha välja võtma. Investorid, kes oskavad aga valida oma sisenemispunkti, võivad saada negatiivsest trendist hoopis kasu.

Strateeg Ed Yardeni ütles, et ta usub, et isegi, kui majanduslangus tuleb, on see väga põgus või lööb langus erinevaid sektoreid erineval ajal. Siiski ei usu paljud strateegid hetkel, et inflatsioon või majanduslangus pruugib lüüa kogu majandust nii suure lainena.

Barron’si liige Sonal Desai sõnas üldse, et tema arvates võib 2023. aasta algus olla pisut stagnaatiline, kuid mitte langev. Inflatsioonist hoolimata on tööturg tugev ja pole niivõrd vaja karta suuri languseid. Mõned eksperdid usuvad isegi seda, et 2022. aasta lõpuks näeme nö halvimad uudised juba ära, mistõttu võibki 2023. aasta algus olla juba rahumeelsem.

Järgnevad kolm kuud tõotavad aga tulla eriti põnevad ja mõned eksperdid usuvad, et 2022. aasta lõpus võivad börsid veel langeda enne, kui 2023. aasta alguses tuleb järsem tõus. Stifel Financial Corp, Ameerika investeerimispank, usub, et aktsiad on hetkel veel langemas, kuid see protsess toob tõenäoliselt hiljem kaasa tõusu. Ettevõte usub, et 2023. aasta esimesel kvartalil tõuseb S&P 500 suisa 17%.

Kuigi praegust olukorda vaadates tundub selline tõus liialt optimistlik, on Stifeli ennustus üpris asjakohane. Ettevõte usub, et 2022. aasta viimastel kuudel saab maailm rohkem selgust sõjaolukorra suhtes, samuti tuleb rohkem selgust energiakriisi suhtes ning muuhulgas stabiliseerib USA Föderaalreserv intressimäärasid, mis kõik aitavad inflatsiooni suunata õiges suunas.

Just seepärast ka usutakse, et 2023. aasta esimene kvartal või isegi kuni 2023. aasta aprillini on investoritel hea aeg börsile siseneda, kasutades soodsaid aktsia hindu ära enne, kui turud hakkavad jälle liikuma positiivses suuna.

Maailm on küll hetkel turbulentne, ent S&P 500 ongi tegelikult hooajaline. Iga aasta kordub sama muster: tõusud on märkimisväärsed novembrist kuni aprillini ning maist oktoobri lõpuni on turud sünged:

Oluline faktor, mistõttu võib uskuda, et 2023. aasta algus on parem aeg aktsiaturule sisenemiseks, puudutab USA Föderaalreservi ja intressimäärade tõstmist. Inflatsiooni jahutamiseks on Fed viimasel ajal pidanud intressimäärasid märkimisväärselt tõstma, mis on ilmselgelt andnud löögi aktsiaturule.

Selle tegevuse tagajärjel võib aga inflatsioon hakata stabiliseeruma või langema ning kui Fed võtab oma “intressinööri” koomale, võivad ka kasumid hakata jälle tõusma ja sestap muutuvad investorid optimistlikumaks. Kui see stsenaarium peaks täituma, on selge, et uue aasta algus toob kaasa kasvavad aktsiaturud.

Ka BlackRocki eksperdid usuvad, et pärast volatiilset aega maandub S&P 500 3800 juures ja sestap soovitavad nad edasi investeerida, et hakata kasu lõikama potentsiaalsetest järskudest kasvudest, mis võivad uuel aastal tekkida.

Kõik, mis läheb alla, tuleb ühel hetkel üles – nii võib kokku võtta aktsiaturgude väljavaadet järgnevateks kuudeks ja järgmise aasta esimeseks pooleks. Kui inflatsioon stabiliseerub või langeb, ei tõsta Fed enam intresse ja sellest tulenevalt hakkavad aktsiate hinnad kiirelt kasvama.

Kas see stsenaarium läheb ka täide, on raske öelda, kuid üks on selge: isegi, kui turud on turbulentsed, ei tasu madalaid aktsia hindu võtta negatiivse märgini. Vastupidi: need, kes investeerivad pikaajalise eesmärgiga, valivad portfelli tugevad dividendiaktsiad ja mõtlevad mitmekümneaastasele plaanile, nende jaoks ei ole aastalõpulangus suur probleem. Aasta algus annab just hea võimaluse siseneda turgudele soodsa hinna juures, et potentsiaalselt lõigata kasu stabiliseeruvast majandusolukorrast.


#ElaEksponentaalselt