Home » Kas 100 euro kaupa on mõtet investeerida?

Kas 100 euro kaupa on mõtet investeerida?

Paljud inimesed ei alusta kunagi investeerimist kahel põhjusel:

  1. Neil ei ole investeerimiseks “vaba raha”
  2. Nad arvavad, et väikese summa investeerimisel pole mõtet

Mis veelgi hullem, neid hirmutavad arvamuslood ja kommentaarid, mis väidavad, et kui sul pole võimalik aktsiatesse suunata vähemalt 50 000 eurot, siis pole üldse mõtet alustada.

See on aga eksiarvamus, mis tasuks peast pühkida. Reaalsuses on mõtet alustada investeerimist kas või 100 euro kaupa.

Investeerimiseks “vaba raha” leidmine

Tulles tagasi esimese punkti juurde, siis isegi, kui sissetuleku poolest oleks võimalik investeerida, ei ole investeerimine paljude inimeste prioriteet. Selle asemel, et kohe kuu alguses suunata raha näiteks investeerimiskontole, jäetakse see kontole, kuid me kõik teame, kuidas kuu jooksul tekib neid väikeseid müstilisi väljaminekuid, mis söövad lõpuks kogu kontol oleva vaba raha ära.

Just seetõttu tuleks endale kõigepealt teha selge kodune eelarve ja suunata kas või väike summa kohe investeeringuteks, kandes investeeringuteks mõeldud rahasumma lihtsalt ära vastavale investeerimiskontole või eraldi pangakontole. Niimoodi oled juba selle raha “ära kulutanud” ja sõrmed ei saa kibeleda raha kulutama – seda summat pole lihtsalt pangakontol.

See on kõige kuulikindlam viis, kuidas alustada investeerimisega: sa pead lihtsalt tegema nö südame kõvaks ja iga kuu juba kohe ära kandma investeeringutele mõeldud raha. Võta seda summat kui igakuist kohustust, just nagu see oleks laenusumma, mida sa ei saa tegemata jätta. Investeeringud peaksid olema sinu kohustused, millest sa ei hiili kunagi kõrvale.

Selline mõtteviis on esimene asi, mis hakkab sind abistama investeerimismaailmas. Investeerimist ei saa võtta kui asja, mida sa teed niisama vahepeal. Igaüks peab mõistma, et investeerimine on oluline tuleviku jaoks ning kui sa võtad seda hetkel kui kallutamatut kohustust, millest pead iga kuu kinni, on sul võimalik 10-20 aasta pärast nautida investeeringute vilju. Kes teab, võib-olla kasvatad oma vara nii suureks, et saad lausa varakult pensionipõlve alustada.

Kodune eelarve on väga personaalne küsimus ja sõltub iga inimese vajadustest: meie kõigi kodu- ja toidukulud, meelelahutuskulud, transpordikulud ja muud igakuised kulud on meeletult erinevad. Fakt on aga see, et kui väga hästi sättida oma eelarvet, on enamikel inimestel võimalik iga kuu investeerida vähemalt 100 eurot.

Kui võtta natuke priiskavam eelarve ette, siis võiks olukord näha välja kas või selline, kui igakuine sissetulek on 2000€:

  • Üür/kodulaen + kommunaalkulud ja muud kodukulud: 900€
  • Toidukulud: 400€
  • Transport: 200€
  • Meelelahutus, hobid, riided vms: 300€
  • “Mustade päevade” säästud: 100€
  • Investeerimine: 100€

Mõistagi on aga iga inimese olukord erinev: võib-olla on toidukulud väiksemad, võib-olla on kodukulud madalamad, võib-olla pole vaja kulutada nii palju transpordile või hobidele. Igal juhul on see aga lihtsustatud näide sellest, kuidas iga inimene võib oma igakuist eelarvet sättida nii, et mahutada sisse ka väike investeering.

Kas 100 euro investeerimine viib sind kuhugi?

Teine suur vastuolu, mis takistab paljudel investeerimise alustamist, on summa suurus. Paljud mõtlevad, et 100 eurot on lihtsalt liiga väike summa, seega miks üldse vaevuda.

Selline kinnine mõtteviis takistab aga sind elus edasi liikumast. Selle asemel tuleks kasutusele võtta uus mõtteviis: iga investeeritud euro toob jõukust juurde. Iga investeeritud euro on parem kui 0 eurot.

Me kõik oleme kuskilt alustanud, isegi, kui see algus on olnud 50 või 100 euro kaupa. Investeerimine on sarnane tervislikule toitumisele: parem on alustada kuskilt, isegi, kui edusammud on väikesed. Parem on aga väike edusamm täna, sest sa ei saa jääda lootma sellele, et ühel heal päeval saad järsku korraga investeerida 10 000 eurot.

Kui sa hakkad nüüd, septembrist alates, investeerima iga kuu 100 eurot, on sul järgmise aasta detsembriks puhtalt investeeringu enda summana kõrvale pandud 1600 eurot.

Investeeringud võivad aga aja jooksul kasvada või isegi teenida dividende, kui oled investeerinud dividendiaktsiatesse.

Kui sinu investeering on näiteks 1000€ ning oled investeerinud kõrge dividendimääraga aktsiatesse, on täiesti võimalik, et teenid juba 50-100€ passiivset tulu selle pisikese summa pealt. Selle summa võid jälle reinvesteerida ning teenida aina rohkem passiivset tulu.

Just niimoodi hakkabki sinu “investeerimispall” kasvama, kuni avastad ühel päeval suure rõõmuga, et kontol on kokku tuhandeid eurosid, hoolimata sellest, et alustasid 100-euroste maksetega.

Kus investeerida 100 euro kaupa?

Kui tahad investeerimisega hõlpsalt algust teha, ei ole isegi vaja hakata ise käsitsi aktsiaid ostma (ehkki sa võid ka seda teha – sel juhul pane ainult tähele panga teenustasusid, mis võivad olla üpris suured väikese summa investeerimisel).

Üks võimalusi investeerimiseks on LHV Kasvukonto. LHV Kasvukontole saad kanda raha täpselt nii nagu ise soovid (võid isegi sõlmida püsikorralduse, et raha ei jääks kontole seisma ja sul ei tekiks selle kulutamiseks ahvatlust). Sa saad Kasvukonto avamisel valida ise välja soovitud fondid või aktsiad ning ülejäänud investeerimine toimub automaatselt! Lisaks fondidele saad oma investeerimisportfelli lisada isegi mitmeid suurfirmade aktsiaid, nende hulgas näiteks Amazoni aktsia, Apple’i aktsia, Microsoft, Tesla, Visa jne.

Teine võimalus on kasutada veebis olevaid kauplemisplatvorme nagu eToro. Sellised kauplemisplatvormid annavad hõlpsa ligipääsu aktsiakauplemisele ja seda juba väikeste summade juures. Ka eToro platvormil saab kaubelda aktsiatega ja isegi teenida dividende, kuid seejuures saab aktsiatega kaubelda fraktsioonides, st saad osta aktsiaid väiksemate summade eest, mitte ei pea ostma tervet aktsiat.

Tänu sellistele võimalustele nagu pakuvad LHV või eToro ei ole mitte kellelgi enam ühtegi vabandust, miks jätta investeerimine tahaplaanile. Investeerimine peaks olema sinu prioriteet, mitte üks asjadest, mida võid edasi lükata. Just selline mõtteviis hakkab sind elus edasi viima.

Ükski summa pole investeerimiseks liiga väike – ainus, mis on liiga väike, on piirav mõtteviis, mis takistab sul edu saavutamist.


#ElaEksponentaalselt