Home » Kuidas alustada investeerimisega #7: Kuidas valida head dividendiaktsiad dividenditulu teenimise eesmärgil?

Kuidas alustada investeerimisega #7: Kuidas valida head dividendiaktsiad dividenditulu teenimise eesmärgil?

Investeerimisstrateegiaid on mitmesuguseid: mõned investorid eelistavad nö kasvuaktsiaid ehk ettevõtteid, mille aktsia hind võib tõusta tulevikus, lootuses hiljem aktsia maha müüa ja sedasi teenida tulu.

Üks strateegiaid, mis kipub aga olema pikas perspektiivis palju tulusam ja stabiilsem, puudutab dividendiaktsiaid. Dividendiaktsiad on kõige kindlam viis teenida oma investeeringult pidevalt kasu, ilma, et peaksid istuma lootuses tulevikus midagi teenida.

Dividendiaktsiad on aktsiad, mis maksavad regulaarselt dividende. Teisisõnu, dividendiaktsiad annavad sulle regulaarse tulu.

Dividendiaktsiatesse investeerimine on eriti levinud nende poolt, kes soovivad natuke stabiilsemat rahavoogu ja ei taha oma rahaga niisama riskida, kuid isiklikult leian, et iga investori portfellis peaks olema hea ports dividendiaktsiaid. Muidugi võib alati suunata raha ka kasvuaktsiatele, kuid dividendiaktsiatega hakkab su raha pidevalt midagi juurde teenima. Mõnes mõttes tekitavad dividendiaktsiad sellise tunde nagu leiaksid maast raha, seega miks mitte muuta oma riskid madalamaks ja suunata raha just sellistesse aktsiatesse?

Mille järgi valida dividendiaktsia?

See, kui ettevõte maksab dividende, ei tähenda aga automaatselt, et tegemist on hea dividendiaktsiaga, mida tasuks oma portfelli lisada. Vahel võib kõrge dividendimäär olla just hoiatusmärk, vahel aga on dividendimäär nii madal, et kui su eesmärk on suurendada oma passiivset tulu, siis on targem osta mõni teine aktsia, mille dividendimaksed on suuremad.

Sinu eesmärk peaks olema leida dividendiaktsiad, mille väljamaksed on õiglased, piisavalt kõrged, mitte liiga suured ning mille majandusnäitajad on niivõrd tugevad, et võid pikas perspektiivis oodata dividende regulaarselt.

Dividendilõksud

Kõige olulisem osa dividendiaktsiate hindamisel on vältida nö dividendilõkse. Dividendilõksudeks peetakse firmasid, mis maksavad momendil väga kõrgeid dividendisummasid, kuid tihti võib see viidata kukkuvale aktsia hinnale või sellele, et peatselt muudetakse dividendimäär madalamaks.

Seega, kui ostad dividendiaktsia, arvates, et kõrge dividendimäär hakkab sulle aastaid tulu tootma, võid hoopis sattuda olukorda, kus firma hakkab langetama dividendimakseid.

Dividendilõkse võib leida eriti siis, kui võrdled ettevõtte dividendimäära konkurentidega – kui ühe firma dividendimakse on kummaliselt suur, võib see viidata probleemkohtadele, mis tähendavad, et peatselt võivad investorid uttu tõmmata ja aktsia hind võib hakata langema, mis lõpuks toob kaasa ka aina langeva dividendimäära.

Väga kõrge dividendimäär võib tähendada, et tegemist on ühekordse dividendimaksega, et lühiajaliselt dividendimäär kõrgeks tõsta, aga võib juhtuda, et rohkem nii kõrget dividendimakset nautida ei saa.

Warren Buffett on üks maailma kõige tuntumaid investoreid, kes eelistab dividendiaktsiaid ning tema soovitus on valida sellised dividendiaktsiad, mille taga peitub tugev bränd ja selge konkurentsieelis oma valdkonnas.

Isegi, kui sellise firma dividendimäär on pisut madalam konkurentidest, on suur tõenäosus, et firma suudab ka järgnevad 10 aastat dividende maksta, mitte ainult 1-2 aastat.

Väljamaksemäär

Üks näitaja, mille järgi saab analüüsida dividendiaktsiaid, on väljamaksemäär. Kui ettevõte maksab liiga palju oma tulust dividendideks, ei ole lihtsalt ettevõttel võimalik edasi kasvada. Kogu tulu ei saa jaotada dividendideks laiali.

Hea reeglina peaks ettevõtte dividendide väljamaksemäär jääma alla 40-50%, sest siis on suurem tõenäosus, et firma suudab kasvada jätkusuutlikult ilma, et oleks vaja kuskilt kärpeid teha.

Mida madalam määr, seda suurem on tõenäosus, et tulevikus võib ettevõtte dividendimakse olla kõrgem.

Dividendide väljamakseajalugu ja dividendimäära kasv

Üks parimaid viise, kuidas veenduda, et tegemist on jätkusuutliku dividendiaktsiaga, on tutvuda dividendimaksete ajalooga.

Sinu eesmärk peaks olema leida dividendiaktsiad, mis on suutnud aastate jooksul stabiilsekt kasvada ning on pidevalt suutnud oma dividendimakseid kasvatada. Ainult niimoodi saad sa tagada, et sinu investeering suudab ajahambale vastu pidada ning kasvatad oma passiivset tulu stabiilselt.

Eksperdid soovitavad valida sellised dividendiaktsiad, mille puhul on dividendid kasvanud vähemalt 8 aastal 10-st. Samuti peaks olema ettevõte viimase 10 aasta jooksul oma dividende duubeldanud. Sellised väikesed märgid näitavad, et ettevõte on suutnud end pidevalt kasvatada – ja just see ongi ühe dividendiaktsia põhimõte.

Isegi, kui dividendimaksed on kasvanud aeglaselt, tähendab kasv seda, et ettevõte suudab dividende maksta stabiilselt ja usaldusväärselt. Vahel ei pruugi sellised dividendiaktsiad olla eriti märkimisväärsed, vahel ei ole paljud inimesed isegi firmast kuulnud, ent tegemist on stabiilse firmaga, mis suudab vaikselt edasi liikuda.

Teisisõnu, 6%-se dividendimääraga aktsia, mis on pidevalt kasvanud, on tunduvalt parem kui 10%-se määraga aktsia, mis on suutnud 10% maksta vaid paaril korral, kuid tundub olevat nüüd languses.

Kuigi kõrge dividendimäär on tore, tuleb vaadata ka seda, kuivõrd tõenäoline on, et firma suudab pikas perspektiivis selliseid makseid kogu aeg teha.

Osta ja hoia dividendiaktsiaid pikka aega

Dividendiaktsiatesse investeerimine ei too kiiret tulu ega tähenda kiiret rikastumist. Me räägime investeerimisstrateegiast, mis peaks kestma terve su elu ning seega räägime me tulust, mida võid teenida kümnete aastate lõikes.

See on põhimõte, mida pead kohe mõistma – aktsiaturul tegutsemine ei ole mõeldud selleks, et saaksid homme rikkaks. Investeerimine on pikaajaline tegevus.

Eriti pikaajalisest perspektiivist räägime siis, kui tegemist on dividendiaktsiatega.

Kui leiad huvitava dividendiaktsia, mille puhul on üsna tugev usk, et ettevõte säilitab stabiilset kasvu, on oluline osta aktsia ja seda hoida oma portfellis, isegi, kui aktsia hind peaks langema. Börs on alati turbulentne – maailmas toimub igasuguseid asju, mis võivad aktsiate hinda kõigutada, kuid sa ei tohiks lasta end sellest kõigutada. Juhtub, mis juhtub, sa hoiad oma dividendiaktsiaid, sest sinu eesmärk on teenida stabiilset tulu. Aktsia hinna kõikumine ei tohiks panna sind veel oma raha välja võtma.

Selle strateegia hea näide on Warren Buffett, kes ostis juba mitukümmend aastat tagasi Coca-Cola aktsiaid. Tänaseks on muidugi ka Coca-Cola aktsia hind tõusnud, aga samal ajal on Buffett kogu aeg saanud dividende, ehkki Coca-Cola dividendimäär on madal. Sellest hoolimata teenib Buffett aga märkimisväärseid summasid, arvestades oma esialgset investeeringut – seda üksnes seetõttu, et ta ostis aktsiaid väga ammu juba ja on hoidnud aktsiaid aastakümneid, laskmata end kõigutada maailmas toimuvast.

Kui suur on hea dividendimäär?

Jättes kõrvale muud faktorid, siis kui suur peaks olema dividendimäär, et tegemist oleks ühe hea ja mõistliku dividendiaktsiaga?

Üldiselt peetakse heaks dividendiaktsiaks sellist aktsiat, mille dividendimäär on üle 5%.

Alla selle ei pruugi lihtsalt dividendimaksed olla sinu portfelli jaoks eriti märkimisväärsed ning seega võib olla mõistlikum panna oma tähelepanu üle 5% dividendimääraga aktsiatesse. Seejuures ei tohi muidugi unustada kõiki muid asjaolusid, nagu eelnevalt mainitud.

Oleme varasemalt jaganud ka mitmeid kõrge dividendimääraga aktsiaid siin artiklis. Balti börsilt on üks kõrgema dividendimaksega aktsiaid Tallinna Kaubamaja aktsia, mille dividendimäär oli viimasel väljamaksel 6.75%.

Pea meeles, et dividendimäärad kõiguvad ja muutuvad. Enne aktsiate ostmist tuleb teha korralikult taustatööd, analüüsida aktsiaid ja kaaluda, kuivõrd stabiilne ja jätkusuutlik on ettevõte olnud. Ära torma uisapäisa ostma aktsiat lihtsalt kõrge dividendimäära põhjal.

Kasulikku lugemist:


#ElaEksponentaalselt