Home » Kuhu investeerida 1000 eurot?

Kuhu investeerida 1000 eurot?

Hiljutise pensionireformi valguses mõtlevad paljud eestlased sellele, kuhu investeerida 1000 eurot, 10 000 eurot või muid summasid, mis neil on parasjagu kogunenud. Paraku pole investeerimine paljude mõttes – see tundub endiselt kauge teemana, millega tegelevad ainult “rikkad” ja “ärimehed”. Selline eksiarvamus hoiab aga inimesi tagasi ning jätab neid vaevlema rahalistesse probleemidesse.

Igaüks, kes tahab tulevikus elada jõukalt ja muretsemata raha pärast, peaks hakkama investeerima kohe. Nagu investeerimismaailmas öeldakse, siis parim aeg investeerimiseks oli eile, kuid naljad kõrvale jättes on tõesti oluline alustada investeerimisega nii pea kui võimalik ja seda kas või 100 või 1000 euro kaupa. Tuleb ära unustada suunamudijad või sisuloojad, kes väidavad, et investeerimist pole mõtet alustada alla 50 000 euro.

Käesoleva artikli mõttena oletame, et sa mõtled parasjagu, kuhu investeerida 1000 eurot ning anname paar mõtet, kuhu sellist rahasummat saaks paigutada nii, et see võiks mõistlikult tulu koguda ja oleks samas ka turvaliselt kaitstud.

Aktsiate või muude börsivarade ostmine

Aktsiate ostmine on üks kõige tavalisemaid viise, kuidas investeerida oma raha pikaajaliste eesmärkide mõttes. Olgu siinkohal kohe öeldud, et aktsiatesse investeerimine EI OLE kiire tulu viis! Kõik, kes otsivad viise kiireks rikastumiseks, peaksid mõistma, et esiteks, sellist asja nagu kiire rikastumine ei ole olemas ning teiseks, aktsiaturg EI OLE koht, kuhu minna otsima kiiret raha.

Aktsiatesse investeerimine on pikaajaline ja mõeldud kannatlikele inimestele, kes:

  • tahavad säilitada ja kasvatada oma raha väärtust pikema aja jooksul;
  • on kannatlikud ja mõistlikud;
  • tahavad panustada mõne ettevõtte kasvu, mitte ei otsi “trendikaid” aktsiaid, mille pealt kiirelt raha teenida.

Aktsiate kaudu saab teenida raha kahel viisil: dividendidest või müües oma aktsiad tulusalt maha. Viimase jaoks tuleb oodata seda, kuni aktsia hind on tõusnud võrreldes sinu ostetud hinnaga ning seega saad vaheltkasu endale.

Esimese variandi puhul tuleb osta dividendiaktsiaid ehk aktsiaid, mis maksavad aktsionäridele regulaarselt dividende. Sa hoiad aktsiat muudkui edasi ning saad pidevalt tulu. Siin artiklis tõime välja mõned eriti kõrge dividendimaksega aktsiad.

See, kumba liiki investoriks hakata, on iga inimese enda eelistus. Dividendiaktsiad on nö kindlam valik, kuna dividende makstakse jätkuvalt edasi: ainus, mis erineb, on dividendimakse suurus olenevalt sellest, kui hästi ettevõttel läinud on. Kasvuaktsiate ostmine on tunduvalt riskantne, kuna miski ei garanteeri, et valitud aktsia hind ka tegelikult tõuseb. Vastupidi, hind võib hoopis langeda.

Selge on see, et enne mistahes aktsia ostmist tuleb teha põhjalikult eeltööd. Loe artikleid, uuri ettevõtte andmeid ja guugelda pingsalt seni, kuni oled veendunud, et soovid vastava firma aktsiaid osta.

Need veebilehed on kasulikud selleks, et teha aktsiate kohta eeltööd ja uurida rohkem infot:

Kui oled otsuse teinud, on aktsiate ostmiseks sisuliselt kaks võimalust: osta aktsiaid panga kaudu või teha seda mõne internetis oleva kauplemisplatvormi kaudu nagu eToro.

Enamus Eesti väikeinvestoreid eelistavad LHV panka investeeringute tegemiseks, kuna LHV hinnakiri on märksa sõbralikum kui teistel pankadel. Lisaks on LHV-l hulgaliselt infot ja abistavaid infokilde, mis aitavad investeerimisega algust teha.

Alternatiivina saab kasutada ka erinevaid veebipõhiseid platvorme nagu eelmainitud eToro, mis on muutnud investeerimise tunduvalt kättesaadavamaks ka algajatele. eToro platvormil saab alustada juba 10 dollariga, kuid 1000 eurot oleks muidugi tunduvalt parem algkapital.

Millistesse aktsiatesse investeerida 1000 eurot?

Nagu juba mainitud, siis see, millist kauplemisstrateegiat igaüks eelistab, on personaalne valik, mis sõltub sinu eesmärkidest. Ükskõik, millist strateegiat järgida, igal juhul kehtib alati üks põhimõte: ära investeeri kunagi kogu oma raha 1 aktsia alla!

Ükskõik, kas tegemist on Tesla aktsia, Apple’i aktsia, Microsofti aktsia, Amazoni aktsia või mõne muu firmaga, pole vahet, kui kindel sa ettevõtte soorituses oled – mitte kunagi ei tohi kogu oma raha panna ühe firma alla.

Kui sa tahad investeerida 1000 eurot, jaota see näiteks 4 erineva aktsia vahele, jättes igaühe alla paarsada eurot. Niiviisi hajutad oma riske märksa paremini. Veelgi enam, ürita need aktsiad valida erinevatest valdkondadest: niiviisi ei teki olukorda, kus ühe konkreetse valdkonna hoobid mõjutaksid sinu portfelli ülemäära palju.

Täpselt see lihtne põhimõte kehtib iga investeeringu puhul – pole vahet, kas investeerid 1000 eurot või 100 000 eurot.

Internetis olevate platvormide nagu eToro eelis on aga asjaolu, et aktsiaid saab osta fraktsioonide kaupa. Teisisõnu, kui LHV-s peaksid sa ostma Tesla aktsia või Amazoni aktsia täies suuruses välja, siis eToro kaudu võid näiteks osta Amazoni aktsiast vaid väikese osa, ostes seda 200 dollari eest (või kasvõi 10 dollari eest):

Nagu aga mainitud, siis see on igaühe enda otsus, kuhu investeerida 1000 eurot. Mis loeb, on see, et sa uuriksid ettevõtte tausta põhjalikult ning teeksid informeeritud otsuse. Igaüks saab aktsia ostmisega hakkama, kui süveneda asja rohkem ning mitte teha uisapäisa otsuseid. Mistahes aktsiaid ostad, jaga oma raha mitme erineva aktsia vahel, et hajutada oma riske.

Ühisrahastusse investeerimine

Ühisrahastus on Eestis ülimalt populaarne valdkond, kuhu saab investeerida 1000 eurot üsna hõlpsalt. Õigupoolest, ühisrahastuses võib vabalt alustada kas või 10 või 100 euroga.

Kes pole selle terminiga kursis, siis ühisrahastus on investeerimisliik, mille puhul investeeritakse laenudesse. Platvormil on hulk laenusoovijaid (näiteks kinnisvaraarendajad, kes soovivad projekti jaoks laenu või eraisikud, kes soovivad väikelaenu) ning sina kui investor oled justkui laenuandja, kes rahastab need laenud. Tulu teenitakse laenu intressilt, just nagu laenufirmad.

Ühisrahastus on üpris ohtlik valdkond, kuna paraku võib juhtuda, et laenu ei maksta tagasi. Eriti probleemne kipub olema kinnisvaravaldkond, kus vahel ei pruugi projektid valmis saada ning investorid võivad jääda vabalt rahata. Ehkki sellised olukorrad on erandlikud, ei tohi kunagi seda riski unustada. Eestis on paraku tegutsenud mitmeid platvorme ja on olnud mitmeid projekte, mille investorid pole oma raha tagasi saanud.

Üks kõige usaldusväärsemaid eraisikute ühisrahastusplatvorme on Mintos, kus saab ka investeerida automaatselt, valides endale sobivad laenuparameetrid. Niiviisi ei pea sa oma pead üldse vaevama ning raha investeeritakse sinu eest. Samuti saad määrata oma riskitaluvuse ja seega vähendada võimalikke probleeme.

Kulla või muude väärismetallide ostmine

1000 euro eest on täiesti mõeldav osta kulda või muid väärismetalle, näiteks müntide või õhukeste kuldplaatide näol. Väärismetallid kipuvad aja jooksul kallinema, kuna maailmas on ringluses aina vähem (arvestades, et kulda on võimalik maa seest kaevandada vaid teatud hulk). Sestap võib juhtuda, et täna ostetud 1000-eurone kuldplaat on 10 aasta pärast kordades kallim.

Kulla ostmine on eelkõige väga pikaajaliste eesmärkidega inimestele, kes tahaksid oma raha väärtust hoida inflatsiooni eest ning ei soovi aktiivselt investeerimisega tegeleda. Väärismetallid on stabiilsed ja seega ei pea kartma oma raha väärtuse massiivset langemist.

Alternatiivina saab kulda või muid väärismetalle osta ka eToro platvormi vahendusel, ehkki niimoodi ei saa sa muidugi füüsilist kulda. See on lihtsalt veel üks viis, kuidas maailmaturgudel kaubelda ja potentsiaalselt teenida tulu.


#ElaEksponentaalselt