Home » Krüptomaailma mustad telgitagused ja lokkav valeinfo: inimesi meelitatakse krüptosid ostma pettuste läbi

Krüptomaailma mustad telgitagused ja lokkav valeinfo: inimesi meelitatakse krüptosid ostma pettuste läbi

Krüptomaailm lööb pidevalt laineid, kuid seda sugugi mitte positiivses võtmes: tegemist on ühe kõige pettuserohkema valdkonnaga kogu finantsturul.

Täna tuli välja, et häkkerid olid üle võtnud Briti armee sotsiaalmeediakontod ning levitanud seeläbi pilte võltside NFT-de ja muude krüptopettuste kohta.

Sarnaseid pettuseid toimub paraku sisuliselt iga päev. Näiteks tuli hiljuti välja, et krüptopetturid levitasid võltse videosid Elon Muskist, et promoda petturlikku krüptoplatvormi BitVex (mis varastab kasutajate poolt platvormile lisatud raha).

Häkkerid võtsid üle mitmeid erinevaid YouTube’i kontosid, et seeläbi levitada võltsitud videosid, kus väidetavalt erinevad olulised nö suunamudijad ja finantstegelased (nagu Elon Musk või Cathie Wood) promovad mainitud krüptoplatvormi. Petturid kasutavad erinevaid tehnoloogiaid selleks, et võltsida legitiimseid intervjuusid ning katta intervjuu tekst petturliku jutuga. Tänu oskuslikule tegutsemisele võivad sellised videod jätta isegi üsna realistliku mulje, eriti, kui videos on näidatud Elon Muski, kes on tuntud oma krüptoarmastuse poolest.

Selle aasta kevadel andis ka Commonwealth Bank teada, et sotsiaalmeedias levivad võltsartiklid, kus väidetakse, et pank on teinud koostöö krüptoplatvormiga, ehkki tegelikult polnud pank kunagi sellist koostööd teinud.

Krüptoturust on saanud uus metsik lääs, kus paraku manipuleeritakse turu liikumisi valeinfo ja pettustega mastaapsel määral. Näiteks hüppas Litecoini hind 30% pärast seda, kui hakati levitama valeuudist, mille kohaselt olevat Walmart lubanud hakata Litecoini aktsepteerima maksevahendina.

Selliste pettuste ja valeuudiste eesmärk on vaid üks: meelitada heausklikke inimesi panustama oma raha krüptorahasse ja erinevatele platvormidele, lubades suuri rikkuseid. Lõpuks võidab sellest aga ainult üks: petturid, kes on kogu skeemi taga.

Siiski levivad hetkel krüptoraha pettused ja valeuudised kulutulena ning paljud inimesed ei oska eristada tõde valest. Kuna tegemist on reguleerimata turuga, on pettused eriti kärmed levima. Kahjuks tähendab see aga miljonite eurodeni ulatuvaid kahjusid, mida kannatavad igapäevakauplejad ja heausklikud inimesed, kes on uskunud krüptopetturite illusioone ning arvanud, et oma viimsete säästude paigutamisel krüptorahasse saavad nad lõpuks võlavabaks ning tee finantsvabaduseni.

Wall Street Journali kohaselt on teada vähemalt tosinast kauplemisrühmast, mis on manipuleerinud krüptoraha hinnaga, põhjustades seeläbi miljonite dollarite väärtuses kahjusid. Ameerika SEC-i üks juhtfiguure Gary Gensler tõotas peatselt krüptorahaturuga tegeleda, öeldes, et see tööstus on täis pettuseid, skeeme ja kuritegevust.

Kuna krüptorahadega pole seotud ühtegi tsentraalset asutust, mis suudaks pettustele kiirelt jälile jõuda, on krüptomaailm petturite jaoks väga ahvatlev. Alates 2021. aasta algusest on vähemalt 46 000 inimest kaotanud krüptopettustega raha, kokku suisa üle 1 miljardi dollari.

Keskmiselt tähendab see, et üks dollar iga 4 dollari kohta on kaotatud – see on märksa rohkem kui ühegi teise makseviisi puhul. 70% sellest kaotusest on toimunud Bitcoini kaudu.

Sotsiaalmeedia on hetkel peamine pettuste levitamise kanal. Pea pooled neist, kes kaotasid raha krüptopettuste tõttu, ütlesid, et kõik sai alguse reklaamist, postitusest või sõnumist sotsiaalmeediaplatvormidel.

Suurem osa krüptopettustest on üpris tüüpilised investeerimispettused: petturid reklaamivad võltse investeerimisvõimalusi, millega lubatakse kiiret rikastumist. Mõistagi ei tule sellist rikkust kunagi, kuna petturid koorivad lihtsalt raha endale ja jätavad investeerinud inimese oma raha taga igatsema.

Kuidas vältida krüptopettuse otsa sattumist?

Kogu krüptorahaturg on justkui üks suur kaardimaja, mille võib mõni suurem tuuleiil peatselt ümber lükata. Alates pettustest kuni turu volatiilsuse ja kogu põhimõtteni: krüptoraha ei ole adekvaatne vara, kuhu paigutada oma raha. Kui soovid kaitsta end inflatsiooni eest, on selleks tunduvalt mõistlikumaid ja reaalsemaid valikuid – tugevad stabiilsed aktsiad ja fondid.

Mis puudutab aga pettuste vältimist, siis mistahes investeerimispettuste vältimiseks on kaks põhimõtet, mille järgimisel saad vähendada pettuste ohvriks langemise võimalust:

  1. Ära usu mitte kedagi, kes lubab kiiret rikastumist või lihtsat rahateenimisvõimalust. Ma ei väsi seda korrutamast: kiiret rikastumist ei eksisteeri. Jõukus ja finantsvabadus on pikk teekond, mis võtab aega aastaid ning nõuab järjepidevat tegutsemist. Üleöö rikastumist ei eksisteeri, välja arvatud juhul, kui võidad lotoga. Mis puudutab aga investeerimist, siis kiiret rikkust ei ole olemas.
  2. Ära usu mitte kedagi, kes lihtsalt suvaliselt sinuga ühendust võtab ja palub osta krüptoraha/teha investeeringuid. Ükski legitiimne investeerimisplatvorm ei levita suvaliselt sotsiaalmeediasõnumites oma platvormi ega survesta inimesi liituma. Kui keegi üritab sind niimoodi veenda investeerima, on suure tõenäosusega tegemist petturiga.

Enne krüptorahadesse panustamist mõtle hoolikalt ja seda mitte üksnes pettuste vältimiseks, vaid oma raha kaotamise vältimiseks – kas tõesti on sinu raskelt teenitud raha väärt tuulde loopimist?

Allikad:


#ElaEksponentaalselt