Peamine erinevus pankade ja internetis levivate kauplemisplatvormide (nagu eToro) vahel on asjaolu, et kauplemisplatvormid töötavad finantsvõimenduse (leverage) põhjal.
Kui sa ostad aktsiaid pangas, ostad sa terve aktsia. Kui sa ostad aktsiaid aga eToro-laadsete platvormide kaudu, saad sa osta ka vaid tükikese aktsiast: seda tänu võimendusele.
Võimendusega saad sa siseneda turule suurema summaga, makstes ise tunduvalt vähem, st sa ei pea ostma tervet aktsiat. Seega saad sa avada aktsia hinnale positsiooni ilma, et peaksid maksma koguhinda. Selle asemel kasutad kauplemisplatvormi pakutavat võimendust kui “krediiti” ning tänu sellele pead maksma vaid osa tehingu väärtusest.
Teisisõnu, kui sul on 500 eurot ja sa ostad aktsiaid pangast, saadki osta 500 euro vääringus aktsiaid ning saad täpselt nii palju aktsiaid, kui sul raha parasjagu oli. Võimendusega kaubeldes saad sa aga sisuliselt investeerida suurema summa eest kui sul tegelikult üldse on.
Just seepärast ongi kauplemisplatvormid populaarsed: lisaks lihtsusele saab kauplemisplatvormide kaudu suurendada oma “ostujõudu” ning seega ka suurendada potentsiaalseid tulusid (ja samal ajal ka riske, muidugi).
Kuidas finantsvõimendus töötab?
Oletame, et sul on 10 000 eurot ning tahad investeerida ettevõttesse, mille aktsia maksab 50 eurot tükk. Kui sa kasutaksid omaenda raha, saaksid osta 200 aktsiat, kuid võimenduse kasutamisel ja lisanduva 10 000 euro “laenamisel” maaklerilt, saaksid ista 400 aktsiat, ehkki sa paned füüsiliselt omalt poolt tehingu alla 10 000 eurot.
Kui selle aktsia hind tõuseb 60 euroni, teeniksid sa 2000 eurot, kui oleksid ostnud aktsiaid ainult enda raha eest. Võimendusega oleksid selle näite puhul teeninud 4000 eurot.
Muidugi tähendab see ka vastupidist: kui hind langeb ja sa kaotad raha, on ka kaotused sedavõrd suuremad.
Just seetõttu on võimendusega kauplemine ka ülimalt ohtlik, sest ehkki sa võid potentsiaalselt teenida raha, on kaotused tunduvalt valusamad ning sul on täiesti reaalne võimalus kaotada kogu oma raha. Seejuures on see risk märksa suurem kui siis, kui ostad aktsiaid lihtsalt panga kaudu ja hoiad neid oma portfellis.
Ülaltoodud pildil on näha Tesla aktsia ostmist võimendusega: kui kasutad näiteks 5-kordset võimendust ja teed 10-dollarilise tehingu, läheksid sa turule justkui 50 dollariga.
Kauplemisplatvormidel on üldiselt ka üleöö hoidmise tasu (nagu näha ülaltoodud pildil, siis eToros on see $0.01 päevas), st tasu, mis rakendub siis, kui sa oled tehingut hoidnud üle ühe kauplemispäeva.
Need tasud võivad lõpuks muutuda üpris kulukateks ja seepärast tahavad kauplejad ka üldiselt raha kiiremas korras välja võtta. Üleliigne kiirustamine aga tekitab jällegi probleeme: riskid raha kaotamisega ja samuti tekitavad sellised kauplejad börsil meeletut turbulentsi.
Kuidas võimendusega kaubelda?
Kui sul on konto kauplemisplatvormil nagu eToro, on laias laastus võimendusega kauplemise protsess järgmine:
- Vali platvormil aktsia, mida soovid osta.
- Määra, kas tahad aktsiat osta või müüa.
- Määra summa, mille soovid tehingu alla investeerida ning määra võimenduse kordistaja. (eToros saab kaubelda ka võimenduseta – sel juhul tuleb lihtsalt kordistajaks jätta 1x).
- Määra oma “Stop Loss” ja “Take Profit” limiidid (st millal võtad kasumi või peatad kahjumi).
See ongi kõik. Paljudel kauplemisplatvormidel, sealhulgas ka eToros, töötavad võimendusega tehingud CFD-põhjal ehk teisisõnu, sa ei osta alusvara, vaid tegutsed hinnavahelepinguga.
Kas võimendusega tasub kaubelda ja kuidas vähendada riske?
Võimendusega kauplemise riske ei tasu alahinnata. Kuigi sa võid teenida tunduvalt rohkem, kordistad sa samal ajal ka oma kaotuseid. Kauplemine on midagi, millesse ei tasu suhtuda üleliigse enesekindlusega. Sa ei tea kunagi, kuhu suunas aktsia hind või liikuda ning võimendusega on väga lihtne kaotada oma raha ülimalt kiiresti.
Võimendusega kauplemine ei ole kohe kindlasti mõeldud algajatele ega neile, kes ei saa oma raha kaotada. Finantsvõimendusega kauplemine on eelkõige väga kõrge riskitaluvusega inimestele, kes suudavad taluda raha kaotamist.
Riskide maandamiseks tuleks kindlasti kasutada Stop Loss mehhaanikat, et võtta oma raha välja enne, kui kaotad liiga palju. Õnneks on paljudel platvormidel ka negatiivse saldo kaitse, st sinu konto ei saa minna negatiivseks (teisisõnu, võlgu ei ole võimalik jääda).
Finantsvõimendusega kauplemine on mõnes mõttes väga sarnane hasartmängudele: sa panustad oma raha lootuses võita, kuid sul on väga kõrge võimalus kogu raha kaotada. Tõsi, aktsiaturul on võimalik analüütilist mõtlemist kasutades ennustada trende, kuid isegi parimad analüütikud eksivad vahel.
Mitte keegi maailmas, isegi mitte Warren Buffet, ei oska ette ennustada, kuidas aktsia hind võib liikuda ja just seetõttu on finantsvõimendusega kauplemine sama hea nagu hasartmängude mängimine. See on mõeldud neile, kes tahavad riskida, kuid see ei tohiks kuuluda pikaajalise eesmärgiga investori põhimõtete hulka. Kes tahab kasvatada oma raha pikas perspektiivis ning koguda jõukust, selle jaoks ei ole finantsvõimendusega kauplemine sobilik.
#ElaEksponentaalselt