Viimastel kuudel on enamus meist kuulnud hirmujutte majanduslanguse ja inflatsiooni kohta – inflatsioon on kasvanud oodatust kiiremini, mistõttu on keskpangad üle kogu maailma otsustanud tõsta intressimäärasid, alustades USA Föderaalreservist, kes tõstis märtsis intressimäärasid 0.25% võrra. Sama on otsustanud teha ka Euroopa Keskpank.
Kõrgemate intressimäärade puhul usutakse, et inimesed ei soovi laenata nii palju ning seega pidurdub ka kulutamine, ohjeldades seega inflatsiooni. Pidagem aga siinkohal meeles, et inflatsioon on endiselt suuresti inimeste endi loodud – inimesed kulutavad ülemäära palju, elavad üle oma võimete ning võtavad liiga palju laenu. Inflatsioon on endiselt suuresti rahva enda loodud halb olukord, kuna soovitakse laenata liiga palju, ehkki oma osa oli koroonakriisil, kõrgematel energiahindadel ja tarneahelaprobleemidel.
Kuigi kõrgemad intressimäärad võivad kõige otsesemalt mõjutada laenumaailma ning seeläbi üldist tarbimist, mõjutavad intressimäärade muutused ka aktsiaturgu ning sinu portfelli väärtust.
Otseselt ei mõjuta väikesed intressimäärade muutused ettevõtete igapäevast tööd olulisel määral. Pangad ja finantsasutused tunnevad intressimäärade mõju kõige tugevamalt, aga muud ettevõtted saavad seda tunda eelkõige laenukulukusest.
Kui ettevõte sõltub olulisel määral ärilaenudest ning intressimäärad on kõrgemad, on laenu tagasimaksed seega märksa kulukamad kui varem. Paljud ettevõtted – kui isegi mitte enamus – kasutavad ärilaene igapäevaselt ning seega võivad intressimäärad ka mõjutada üleüldist majandusseisu märkimisväärselt.
Intressimäärade järk-järguline tõusmine on täiesti normaalne ja isegi vajalik, kuid probleemid kipuvad tekkima siis, kui inimesi hirmutatakse majanduskriisi juttudega, tarbimine läheb pööraseks ja ettevõtetel on kallim laenata, mistõttu võivad kasumid kannatada. Samuti tähendavad kõrgemad intressimäärad ja madalam tarbimisaktiivsus seda, et inimesed lihtsalt ei tarbi tooteid-teenuseid nii aktiivselt ning seega kannatavad ettevõtted.
Inimeste üldised tarbimisharjumused kipuvad aga peegelduma aktsiaturgudel. Kui investorid hakkavad kartma majanduskriisi, kiputakse suures hirmus aktsiaid maha müüma, et koheselt raha saada ja vältida rahaprobleeme. Samuti kardetakse, et majanduskriis toob kaasa ettevõtte väärtuse languse (nt kui kasumid langevad ja inimesed hakkavad aktsiat maha müüma), seega hakatakse juba varakult aktsiaid maha müüma.
See olukord on aga irooniline, kuna selline paanikamüümine tekitabki olukorra, mida investorid esialgu kartsid: aktsia hind langeb, sest inimesed müüvad aktsiat. See on omamoodi rumal kinnine ring, millele annavad hoogu juurde paanitsevad investorid, kes ei ole piisavalt kannatlikud ning ei ole investeerinud pikaajalise perspektiiviga.
Tõusvad intressimäärad ja inflatsioon aga mõjutavadki aktsiaturgu eelkõige investorite emotsioonide tõttu. Inimesed lihtsalt kardavad, et aktsia hind ei liigu neile vajalikus suunas ning seetõttu otsustatakse oma raha välja võtta enne, kui hind peaks veel langema.
Lõppude lõpuks taandub kõik inimeste kannatlikkusele, riskitaluvusele ja perspektiividele. Kes investeerib dividendidesse, ei tunne üldiselt nii suurt hirmu (ehkki ka dividendiinvestorid võivad aktsiad maha müüa, kartes, et ettevõte ei teeni nii palju kasumeid, et dividende välja maksta).
Kõrgemate intressimäärade ja majanduslanguse hirmus ei kipu inimesed aktsiaturul nii aktiivselt osalema, hoides oma raha lihtsalt pangakontol või hoiusel.
Kui investorid oleksid rahulikumad ja ei reageeriks nii volatiilselt, poleks intressimäärade tõstmisel sugugi nii drastiline mõju aktsiaturgudele – kindlasti mitte nii drastiline, et börsid üle kogu maailma oleksid järsku punased ja kogu sinu portfell oleks languses. Sellise olukorra tekitab eelkõige inimeste paanika. Kõrgemad laenuintressid ei tähenda automaatselt, et ettevõtte kasum langeb või aktsia hind peaks langema.
Kui sa tahad kaitsta oma portfelli majanduslanguse eest, on olukorras ainult üks lahendus: ära investeeri lootusega rikastuda kiirelt. Investeerimine on pikaajaline protsess. Kui sa ostad aktsiaid, peaksid ostma neid põhimõttega hoida vara oma portfellis kümneid aastaid, mitte selleks, et korra aktsia osta ainult eesmärgiga see peatselt maha müüa. Põhjus, miks Warren Buffet on olnud nii edukas, on rahumeelne investeerimine: ära torma, ära tee rutakaid otsuseid ja ära lase massimeedia hirmutamisel end kõigutada.
Intressimäärade muutused, inflatsioon ja isegi majanduskriisid on ajutised olukorrad ning kui investeerid tugevatesse ettevõtetesse, mis on tegutsenud pikka aega ning pakuvad legitiimseid tooteid ja teenuseid, ei ole paanikamüükideks mingit põhjust.
#ElaEksponentaalselt