Home » Kui kiiresti dividenditulu teenida saab?

Kui kiiresti dividenditulu teenida saab?

Dividendiaktsiatesse investeerimine on üks parimaid passiivseid tuluallikaid – sa ei pea tegema otseses mõttes mitte midagi muud, kui suunama oma raha dividende maksvasse firmasse, misjärel hakkad regulaarselt teenima dividenditulu.

Sisuliselt on võimalik dividendiaktsiatesse investeerimise teel saavutada finantsvabadus: hetk, mil sa eladki ainult dividenditulust, sest saadav tulu on piisav sinu igakuisete väljaminekute jaoks. See idee on paljude jaoks kütkestav.

Kui sa oled algaja investor ja alles alustad investeerimist, siis on oluline mõista ühte: dividendiaktsiatesse investeerimine ei tee sind kiirelt rikkaks, ei tee sind üleöö rikkaks ning tegemist on pikaajalise investeerimisplaaniga.

Dividendiaktsiatesse pole mõtet hakata investeerima neil, kes otsivad kiiret rikkust (olgu siinkohal öeldud, et kiiret legitiimset rikastumisviisi ei olegi olemas).

Dividendiinvesteerimine on pikaajaline plaan – plaan sinu pensionipõlveks ehk teisisõnu, kümneteks aastateks. Mõnes mõttes tasubki mõelda dividendiaktsiatele kui omamoodi pensioniplaanile, ehkki olgu siinkohal öeldud, et sarnaselt mistahes muule investeeringule ei ole dividenditulu kunagi garanteeritud ning keegi ei saa täie kindlusega öelda, et tänased dividendiaktsiad on ka homme veel sama adekvaatsed, kõrge dividendimaksega või üldse tegutsevad. Kes teab, kas tänased ettevõtted tegutsevad 20 aasta pärast?

Mis puudutab dividenditulu teenimise kiirust, siis tehniliselt võttes hakkad teenima dividende kohe, kui oled dividendiaktsia oma portfelli soetanud. Õigemini, sulle makstakse dividende ettevõtte järgmise dividendimakse ajal, kui oled liitunud enne järgmise makse väljakuulutamise aega. Lihtsustatult rääkides, siis ütleme, et ettevõte annab teada, et 1. detsembri seisuga olnud investorid saavad 10. detsembril dividendimakse. Sel juhul saad sa dividendidest osa, kui oled näiteks 20. novembrist saati juba aktsiaid soetanud.

Paraku on maailmas palju investoreid, kes tegelevad nö aktsiahüppamisega ehk hüppavad dividendiaktsiaid ostma ja müüma dividendimaksete ajal. Kui ettevõte maksab dividende näiteks kord aastas, võivad hüpikud osta aktsiaid enne dividendimakse väljakuulutamist ja lahkuvad pärast dividendimakset. Selline hüppamine on aga suur viga, mida ei tohiks teha ükski mõistlik investor – see on juba ainuüksi eetilisest perspektiivist suur viga, rääkimata muust.

Kui palju dividendidega teenida saab?

See, kui tulus dividendiinvesteerimine on, sõltub ainult kahest faktorist:

  1. Kui suur on valitud dividendiaktsia väljamakse;
  2. Kui palju aktsiaid sa soetanud oled.

Ettevõtted määravad dividendimakse ühe aktsia kohta. Näiteks, Tallinna Kaubamaja Grupi 2022. aasta märtsi dividendiväljamakse oli 0.68€ aktsia kohta. Kui sul oli näiteks 100 Tallinna Kaubamaja aktsiat, oleks see tähendanud, et oleksid saanud dividendituluna 68€.

Kui praegu on Tallinna Kaubamaja aktsia hind ca 9.6€, siis märtsis (dividendimakse ajal) oli ühe aktsia hind ca 11.3€. See tähendab, et sul oleks olnud vaja 100 Tallinna Kaubamaja aktsia ostmiseks 1130€ ning seega oleks sinu sellises suuruses investeering toonud sulle dividendituluna 68€.

Täpselt niimoodi saadki sa enda jaoks selgeks teha, kui palju sa dividendidega teenida saad. Mida rohkem sa oled aktsiaid ostnud, seda suurem on ka sinu dividenditulu + kõik oleneb ka sellest, milliseid dividendiaktsiaid sa oled ostnud.

Enamike dividenditootlus jääb 3-10% vahemikku, sellest kõrgemad dividendimaksed on üpris haruldased. Balti börsi aktsiad on üpris madalate väljamaksetega, samas on aga mujal maailmas dividendiaktsiaid, mille maksed on üsna stabiilselt 9-11% vahemikus (vaata siit artiklit kõrge dividendimääraga aktsiate kohta).

Üks näide kõrge dividendimääraga välisaktsiast on transpordi- ja laevandusfirma Golden Ocean Group Limited, mille dividendimaksed on olnud $0.35-0.60 kandis, ehkki aktsia hind on näiteks tänasel päeval alla 9 dollari.

Kui palju peaks olema raha selleks, et dividendidest ära elada?

Nagu mainitud, siis sa teenid seda rohkem dividenditulu, mida rohkem sa dividendiaktsiaid ostad (või mida kõrgemaid dividendimakseid ettevõtted teevad).

Pea aga meeles jällegi seda, et täna võib ettevõte maksta kõrget dividendimäära, aga see ei pruugi nii olla alati: Balti börsilt näitena, siis Tallinna Vesi maksis 2021. aastal dividende 0.65€ aktsia kohta, aga 2020. aastal hoopis 1€. Kõik sõltub sellest, kuidas ettevõttel läheb – kui ettevõttel läheb hästi, saad oodata ka paremaid dividendimakseid.

Laias laastus aga tuleb suurendada dividendiaktsiate osakaalu oma portfellis selleks, et aina rohkem dividenditulu teenida. Selleks, et eksponentaalselt aina rohkem teenida, tasub ka teenitud dividenditulu reinvesteerida, st teenitud tulu eest osta uusi dividendiaktsiaid.

Realistlikult rääkides, siis selleks, et teenida kuus näiteks 1000€ dividendidest, peaks sul olema vähemalt 120 000-eurone dividendiaktsiate portfell, eeldades, et kõik dividendiaktsiad portfellis on ca 10%-se dividendimaksega (see tähendab, et 120 000-eurone portfell toob aastas sulle sisse ca 12 000€ ehk 1000€ kuus).

See on aga suur ümardus, kuna suure tõenäosusega päris täpselt 10% iga aasta ei pruugi tulla – väljamaksed võivad olla vabalt 8-9% või madalamadki.

Üsna adekvaatse sissetuleku jaoks tuleks ilmselt arvestada vähemalt 150 000-eurose dividendiaktsiate portfelliga, eeldusel, et paigutad raha ainult väga kõrgete dividendimaksetega firmadesse, mis on aastate jooksul olnud dividendimaksetega järjepidevad ning mille kasv on ka realistlikult oodatav.

See võib tunduda pöörase summana, aga kui hakkad tasapisi näiteks 500 euro või kas või 200 euro kaupa iga kuu raha suunama dividendiaktsiatesse, jõuad selle eesmärgini kiiremini kui arvatagi võid.

Fakt on aga igal juhul see, et ehkki dividendiaktsiatesse investeerimine on üks parimaid viise passiivse tulu garanteerimiseks, siis tegemist on pikaajalise igakuise stabiilse investeerimisplaaniga, mitte get rich quick stiilis ideega. Investeeri natuke iga kuu, analüüsi dividendivõimalusi põhjalikult ja niimoodi jõuad ka sammukese lähemale oma eesmärkideni.


#ElaEksponentaalselt