Home » Mida tähendab krüptode kukkumine Coinbase’ile?

Mida tähendab krüptode kukkumine Coinbase’ile?

coinbase bitcoin krüptorahad

14. aprillil olid kõik krüptosõbrad tagajalgel, kuna tuntud krüptovahendusplatvorm Coinbase läks lõpuks Nasdaqi börsile. Ehkki Nasdaqi viitehind oli $250, avanesid Coinbase’i aktsiad juba $381 juures ning hind jõudis korra isegi $429 juurde, ehkki kukkus alla tagasi 300 dollari lähedusse.

Kuigi Coinbase’i turukapitalisatsiooni suurus näis tõusvat üüratult kiiresti, on tänaseks hind langenud alla 300 dollari, hakates jõudma lähemale Nasdaqi viitehinnale.

Coinbase: jätkusuutlik ärimudel või hääbuv trend?

Volatiilsetest nädalatest hoolimata pannakse Coinbase’i hinnatõusu palju usku, kuna tegemist on esimese selletaolise ettevõttega USA börsil. Coinbase on täiesti krüptopõhine platvorm, mille lõplik edu jääb paratamatult sõltuma alusvara – siinkohal seega krüptorahade – väärtusest.

Coinbase loodi juba 2012. aastal, eesmärgiga muuta bitcoinide ostmine lihtsamaks. Viimastel aastatel on Coinbase kasvanud meeletu kiirusega ja on saanud USA kõige populaarsemaks krüptovahendusplatvormiks, pakkudes oma teenust juba 56 miljonile kasutajale.

Lisaks metsikule kasutajabaasile on ka Coinbase’i käive tugev: 2020. aastal duubeldati käivet ning viimase kvartali käibeteate kohaselt on käive suisa üheksakordistunud, võrreldes aastataguse ajaga.

Hetkel ei saa keegi eitada Coinbase’i tugevat tõusu, ent küsimus peitub hoopis krüptorahades. Krüptorahad, eelkõige Bitcoin ja Ethereum, on tõusnud viimase paari aasta jooksul tugevalt ning selle lainel on teeninud tugevat käivet ka Coinbase. Seejuures ei saa aga unustada konksu, mis paneb muretsema iga Coinbase’i aktsia soetaja: mis saab Coinbase’i aktsiast, kui krüptod hakkavad väärtust kaotama?

Kuigi Coinbase on tegutsenud pikka aega ja on vaieldamatult tugev, seisneb Coinbase’i aktsia võimalik kasv Bitcoini ja Ethereumi taga. Suurem osa Coinbase’i tehingutest keerlevad nende kahe krüptoraha ümber. Isegi ettevõte ise on öelnud, et nende lühiajaline sooritus sõltub suuresti krüptode hindadest.

Bitcoini hinnatõusu ralli lõpp võib olla lähedal

Krüptode hinnatõus on küll olnud meeletu, kuid taamal on terendamas murepilved, mis võivad lõpuks kiskuda alla kogu krüptoturu. Krüptorahadesse on aastaid suhtutud skeptikaga, ent seni pole seisnud ees ühtegi reaalset takistust, mis võiks Bitcoini hinda muuta dramaatiliselt (ja selle najal on saanud ka Coinbase tugevalt kasvada).

Nüüd on aga asjad muutumas ning Bitcoini mulli lõhkemine on lähemal kui eales varem. Nagu ütles Stephen Isaacs, Londonis asuva Alvine Capitali investeerimiskomisjoni esimees, siis riiklikud regulatsioonid ja Bitcoini (ning teiste krüptorahade) mõju meie kliimale on faktorid, mis panevad selle mulli lõhkema.

Kõik riigid üle kogu maailma hüppavad hetkel üle oma varju selle nimel, et muuta kliima puhtamaks ja vähendada heitmeid. Kahjuks aga on Bitcoini kaevandamine niivõrd kliimavaenulik, et kõik globaalsed kliimajõupingutused on peatselt nullitud ja me oleme tagasi samas kohas, kus aastaid tagasi.

Krüptorahad kujutavad endast reaalset ohtu meie keskkonnale ja loodusele. Kaevandajad isegi ei mõtle hetkel taastuvenergiale ning mida kõrgemale Bitcoini hind tõuseb, seda rohkem energiat Bitcoini kaevandamine kulutab. Ühe uuringu kohaselt kasutab Bitcoini võrgustik aastas rohkem energiat kui näiteks Holland või Filipiinid!

Ilma igasuguse liialduseta: kui krüptokaevandamise hullus jätkub, on meie kliima tõsises ohus.

Krüptorahade pöörane ralli, kasvav materialismi hullus ja ahnus on tekitanud kümnetele miljonitele mentaliteedi: pärast mind tulgu või veeuputus. Paraku ei mõelda meie planeedi tulevikule ja kulutatakse eksponentaalselt rohkem energiat, mis tähendab meie lastele ja lastelastele vaid hullemat elukeskkonda.

Bitcoini suurt süsinikujalajälge on ignoreeritud pikka aega, ent on selge, et riigid hakkavad sekkuma, sest selline keskkonnahävituslik käitumine ei saa enam kaua kesta. Krüptorahade talitsemiseks tulevad vahele riiklikud regulatsioonid. Ameerika Presidendi Joe Bideni juhtimise all on hakatud juba looma krüptovaluutade regulatsiooni, ehkki ka sealsed võimud ei ole hetkel veendunud selles, mis krüptodega edasi võib saada.

Kord, kui aga krüptorahasid hakatakse seaduse alusel reguleerima ning kliimaohtu võetakse tõsisemalt, on selge, et isegi, kui Bitcoini hullustus ei pruugi nii pea täielikult kaduda, siis kaotab see oma momentumi ning kord, kui hind hakkab alla tulema, on see kukkumine valus.

Mida see tähendab Coinbase’ile? Arvestades, et Coinbase sõltub täielikult krüptode hindadest, ei pruugi pikas perspektiivis Coinbase’i aktsia hind jääda isegi $250 juurde, vaid vajuda isegi madalamale.

Üks on aga kindel: krüptokauplemise tolmu keskel tuleks hakata keskenduma reaalsetele murekohtadele, nagu seda on keskkonnamõju ja kogu krüptokaevandamise reaalne eetiline perspektiiv, mis võib lõpuks põhja viia ka seni eduka Coinbase’i platvormi.

#ElaEksponentaalselt


Allikad ja viited: