Home » Uue ajastu õli? Toormed, millel tasub silma peal hoida

Uue ajastu õli? Toormed, millel tasub silma peal hoida

Samal ajal, kui paljud mõtisklevad krüptorahade üle ning kaaluvad, kas Bitcoini ostmine on mõistlik, on salamisi üks varagrupp märkimisväärselt kasvanud. Selleks varagrupiks on toormed: kuld, õli, suhkur, puuvill – tüüpilised varad, mida me kõik teame ja tunneme, ent millesse jaeinvestorid niivõrd agaralt ei panusta. Paljudele üllatuslikult osutusid toormed teiseks kõige suurema tootlusega varagrupiks Bitcoini järel.

Alljärgnevalt toome välja viis eriti suure potentsiaaliga vara, mis võivad lähiaastatel veelgi rohkem hoogu saada.

Vask

Ülemaailmne rohelise energia trend tähendab otsest kasvu ühele metallile: vasele. Absoluutselt kogu roheenergia tööstus sõltub olulisel määral vasest. Vask on üks parimaid elektrijuhte, seda kasutatakse meeletult palju päikesepaneelides ja elektriautod vajavad suisa 10 korda rohkem vaske kui tavalised autod. Seetõttu on mõned Goldman Sachsi analüütikud isegi öelnud, et vask on uus õli.

Nagu on näha ka eToro graafikult, vask on end juba hakanud tõestama, saavutades üle 40%-se tootluse ühe aasta lõikes. Mida rohkem roheenergia areneb, seda rohkem on vaja ka vaske, mis omakorda ka tõstab selle hinda.

Puit

Puidutööstuse potentsiaal ja sellesse investeerimine on paljudele eestlastele südamelähedane, kuna metsandus on ka meie jaoks oluline sektor. Sama toimub maailmaturul, kus puitu on samuti loetud üheks kõige suurema kasvupotentsiaaliga varaks.

Puidu viimase aja kasv on samuti seotud rohetööstusega. Infrastruktuuri rajamiseks kasutatakse vana head puitu ja terast. Selle kõrval on laineid löömas jätkusuutlik ehitus, mis keskendub dekarboniseerimisele ning seega on pilgud pööratud puidule. Looduslikud materjalid on parimad ning seda on mõistmas ka investorid.

Liitium

Muidugi on elektriautode populaarsuse tõus toonud endaga kaasa liitiumi kasvu. S&P Global ennustab, et 2024 aastaks on liitiumi nõudlus suisa poole võrra kasvanud ning vaadates elektriautode turul toimuvat, on see ennustus isegi natuke alahindav.

Arvestades, et elektriautode trend kasvab veel vähemalt kümme aastat eksponentaalselt kõrgemaks, pole mingi ime, et liitiumiga seotud ettevõtete aktsiad ja ETF-id on järsult kasvanud.

Puuvill

Puuvill on meie kõigi jaoks täiesti igapäevane materjal, ent kui tihti mõeldakse puuvillale kui investeeringule? Puuvill on alati olnud “vaikne” vara, kus pole eriti kiiret kasvu toimunud. Samas aga on puuvill maailmaturul kriitilise tähtsusega materjal, mille tootmine on suisa hädavajalik maailmas – seda eriti juhul, kui tekstiilitööstus soovib liikuda polüestrist kaugemale.

Üllatuslikult aga hakkas viimase aasta-pooleteise jooksul puuvill järsku investorite hulgas trendistuma ning kiirelt hinnas tõusma. Isegi pandeemia ei pannud puuvilla hinda kõikuma. Nagu ülalpool olevast eToro graafikust on näha, on puuvill viimase aasta jooksul meeletult kasvanud: aasta lõikes on tootlus olnud üle 50%!

Ehkki puuvillale on lisandunud turul mitmeid konkurente, kes võivad tekstiilitööstuses oma positsiooni haarata, ei ole kellelgi kahtlust selle osas, et puuvill on tugeva sooritusega vara, mille kasv võib jätkuda tempokalt ka edaspidi.

Plaatina

Plaatina on üks väärismetallidest, mis on pidevalt investoritel jäänud kahe silma vahele kullahullustuse keskel – üldiselt investeeritakse pigem kulda ja hõbedasse, ent plaatina jääb tahaplaanile.

See on aga tõenäoliselt muutumas vesinikuenergia populaarsuse tõusu tõttu. Kogu rohelise vesinikuenergia tootmise aluspõhi sõltub plaatinast. Kui riikide kavatsused peavad paika ning vesinikuenergia muutub tõesti prominentsemaks, pole mingit kahtlust, et ka plaatina hind võib selles tuules kasvama hakata.

Allikad:


#ElaEksponentaalselt