Home » Milline neist on sinu patt? 20 asja, mis raiskavad meie raha

Milline neist on sinu patt? 20 asja, mis raiskavad meie raha

Kes meist sooviks maksta mitte millegi eest? Üllatavalt aga teeme seda iga päev, raisates raha asjadele ja teenustele, mida meil ei ole sugugi vaja heaolu jaoks – vastupidiselt, paljud neist asjadest ei ole kahjulikud üksnes rahakotile, vaid ka tervisele.

Kui soovid pisut raha säästa või lihtsalt lõpetada raha kulutamise mõttetutele asjadele, siis alusta siit.

1. Pudelivesi

500ml pudel vett võib maksta nii 0.25€ kui ka 1.25€. Kuigi see ei tundu üüratu summa, siis on pudelivee ostmine üks kõige mõttetumaid lisakulusid, mis sa saaksid oma eelarves teha.

Selle asemel, et osta väljas käies vett, kanna endaga kaasas väikest pudelit kraaniveega.

Kui sulle ei meeldi kraanivee maitse, siis võid näiteks osta veefilterkannu, mis puhastab vee erinevatest ühenditest ning lisamaitse jaoks pigista vette pisut sidrunit. Kanna pigem sellist vett kaasas ning väldi tarbetut kulu.

2. Loteriipiletid

Ilmselt mõtled siinkohal, et “aga ma võin ju võita raha lotoga, kuidas see on raiskamine!”. Kahjuks aga on loterii vaid äri ning võiduvõimalus on väga väike – parimal juhul võidad tagasi summa, mille kulutasid.

Kui aga käid toidupoes ja ostad juurde ka lotopileti alatihti, tekitad sedasi endale juurde kümnetes kui mitte sadades eurodes lisakulu, mis ei too sulle kaasa mitte mingit tulu.

Kas on tõesti mõtet kulutada pidevalt raha nullilähedase teenimisvõimalusega või pühendada oma aega ja raha tegelikele teenimisvõimalustele?

3. Lennujaamas müüdavad tooted

Lennujaamad elatuvad turistide ostudest ning seega on kõik lennujaamas müüdav väga väga kallis.

Kui lähed reisile, siis valmista endale süüa kaasa lennujaamas ootamise ajaks, selle asemel, et kulutada raha lennujaamas pakutavale toidule.

Kui soovid juua, siis võta kaasa üks väike tühi veepudel, mida saad kindlasti kuskil täita – nii ei pea sa muretsema vedeliku kaasas kandmise limiidi ületamise pärast.

4. Toidu ülejäägid

Kindlasti mäletad, kuidas lapsena ema riidles, kui sa ei lõpetanud taldrikul olevat toitu. Seda ka täiesti ratsionaalse põhjusega – toidu ära viskamine on meeletu raha raiskamine!

Kui sul on probleeme toidu ülejääkide tekkimisega ning sa ei jaksa alatihti taldrikul olevat lõpetada, siis alusta kõigepealt väiksemate portsjonite valmistamisega ning osta toitu ainult mõneks päevaks ette või planeeri nädala menüü ette.

Nii väldid olukorda, et taldrikule või külmkappi jääb toitu, mida sa ei jaksa enne säilivuskuupäeva lõppemist ära tarbida.

Kui raha raiskamine ei tundu toidu ülejääkide puhul piisavalt hea põhjus selle kombe muutmiseks, siis mõtle Kolmanda maailma riikides elavatele inimestele. Toitu tuleks austada ning seda parem on see ka su rahakotile.

5. Pakendatud / viilutatud toit

Kas oled märganud, kuidas viilutatud ja pakendatud juust on tunduvalt kallim, kui sama juust turul lahtises juustuletis?

Pakend, ning pakendamiseks ja viilutamiseks kuluv aeg tekitavad paratamatult lisakulusid, seega on ka selline toit kallim. Sul ei ole aga raske ise juustu või vorsti lõigata. Milleks maksta rohkem?

6. Kilekotid

Hiljutine Eestis leviv kilekotipaanika kõlab küll absurdselt, ent keskkond ei ole ainus, kes võidab sellest, kui me ostame ja kasutame vähem kilekotte. Kui sa käid näiteks 3 korda nädalas poes ja ostad iga kord kilekoti maksumusega 0.20€, teeb see kuus 2.4 eurot.

Ei tundu suur summa? Aastas on see 28.8€, 10 aasta jooksul 288€. Selle asemel võiksid aga osta ühe tugeva riidest koti, mis peab vastu aastaid ning maksab ehk kõige rohkem 3-5 eurot.

Kilekottide pidev ostmine ei ole lihtsalt mõistlik.

7. Salendavad tooted / dieeditabletid

Kahjuks tuleb tõdeda, et kõik tooted, mille pakendil on kirjas ilus lubadus paari nädalaga kaotada kümneid kilosid, on üksnes ilus lubadus ja ei midagi enamat.

Selle asemel, et kulutada dieeditablettidele või salendavatele teedele, tee rohkem trenni ning toitu tervislikult.

See on ainus “imemeetod”, mis ka tegelikult aitab.

8. Pangakulud

Pangakaartide kasutamine võib osutuda kalliks lõbuks, kuna iga kord, kui võtad raha automaadist välja, rakenduvad pangakulud, rääkimata veel igakuisetest pangatasudest.

Niiviisi võid märkamatult kulutada iga aasta kümneid eurosid (kui isegi mitte rohkem) üksnes panga teenustasudele! Vaata oma panga hinnakirja ning veendu, et sind ei “lüpsta” peidetud kuludega.

9. Paberarved

Digiajastul on lausa patt endiselt tellida arveid paberil. Kõikidel teenusepakkujatel on valikus ka elektrooniline arve, ent kui sa ei ole palunud paberarvete saatmist lõpetada või sellekohast märget lepingus teinud, saad sa iga kuu tüütu paberarve, mille eest küsitakse teenustasu.

See tasu võib küll olla vaid 0.10€, ent kui sa saad 5 erinevalt teenusepakkujalt arve iga kuu, muutub see summa aja jooksul priskeks.

10. Ajakirjade / raamatute ostmine

Raamatukogud ei ole loodud ilma asjata.

Kui sul on plaanis osta raamat või ajakiri selleks, et seda kord lehitseda ning siis riiulile tolmuma viia, sea samm hoopis raamatukogu poole ning laenuta raamatuid või ajakirju sealt.

11. Bensiinijaama toit ja snäkid

Kui oled parasjagu sõidus ja lähed tankima, siis kipub ikka käsi haarama Snickersi või energiajoogi järgi. Need tooted on pandud leti kõrvale põhjusega – et meelitada sind pisut veel raha raiskama, sest kütusesummale lisanduv 50 senti šokolaadibatooni eest ei tundu just palju.

Kui aga tangid tihti ning on kombeks ka pidevalt bensiinijaamast muid tooteid osta, teeb see igakuiselt kümnetes eurodes lisakulu, mis võiks vabalt olemata olla.

Kui sul on kõht tühi, siis osta korralikku toitu, mis on kasulik su kehale ja mõistusele ning ära andu tankla kiusatustele.

Tankla on mõeldud auto toitmiseks, mitte sinu toitmiseks.

12. Mängusisesed ostud

Sa võisid ilmselt juba aimata, et varem või hiljem on siin listis ka Candy Crush ja teised Facebooki mängud. Need on mõeldud aja veetmiseks ning sul ei ole kindlasti eluliselt oluline järgmise leveli avamine väikese lisakulutuse eest.

Taolised mängud elatuvad üksnes mängusisestest ostudest, seega sa võid kujutada ette, kui palju on aega ja vaeva kulutatud selleks, et mängijaid meelitada neid pisikesi dollari suuruseid kulutusi tegema.

Mõtle 10 korda, kas tegemist on kulutusega, mida sa eluliselt vajad. Üsna tõenäoliselt on vastus kõigil 10 korral eitav.

13. Ebavajalikud meigitooted

Kaubamaja uus väljapanek kõige uuemate kreemide ja hooldustoodetega on kahtlemata ilus ning meelitav.

Tõsta käsi, kui sul on praegu öökapil vähemalt 3 erinevat näokreemi. Enamike meigi- ja hooldustoodete säilivusaeg on 12-18 kuud, mis on paras aeg, et toode mõõdukalt ära kasutada.

Sul ei ole kindlasti vaja veel ühte kreemipotsikut öökapile vedelema, kuna see jääb sinna ilmselt seniks seisma, kuni sa oled sunnitud selle prügikasti viskama.

14. Transport

Ringi liikuma peab ning kindlasti ei ole hea mõte “jänest” sõita ühistranspordis selleks, et raha kokku hoida. Kui su töökoht või kool on aga paari kilomeetri kaugusel, ei ole sul vaja sõita sinna autoga või bussiga.

Sõida rattaga või jaluta – see on hea tervisele ja rahakotile.

15. Kohvijoogid

Keskmine kohvijook maksab 1.50-2€, samas kui kohvipakk maksab ca 5€. Selle asemel, et osta väljast kohvi, joo kodus kohvi ning tee endale termosesse kaasa.

Summa, mis sa igakuiselt kokku hoiad, on hämmastav!

16. Mobiilirakendused ja arvuti tarkvara

Internetiajastu on võimust võtnud ning enamus meie eludest on kolinud nutitelefoni ja sülearvutisse. Aina rohkem tekib juurde ka põnevaid rakendusi ja tarkvara, mida sooviks hankida – enamus nendest programmidest aga ei paranda su elukvaliteeti.

Selle asemel, et kulutada pidevalt erinevatele uutele “vidinatele”, proovi vabatarkvara, mis töötab annetuste najal. Kui sulle tõesti meeldib programm väga ning soovid selle eest tasuda, võid ju toetada tarkvara loojaid annetusega.

17. Kiirtoit

Kiirtoit ei ole halb üksnes su vööümbermõõdule, vaid ka rahakotile. Võib ju tunduda hea lahendusena osta kiire eine mõnest burgeriputkast, ent see on vähemalt 3 korda kallim, kui teha ise kodus süüa.

Kannata pigem tunnike, kuni jõuad koju ja saad teha korralikult süüa, selle asemel, et kulutada mõttetult kiirtoiduahvatlustele.

18. Kallis liikluskindlustus

Liikluskindlustus on kõikides kindlustusseltsides täpselt samasuguste tingimustega, seega pole mitte mingit mõtet kulutada sellele rohkem.

Eestis on piisavalt võimalusi kindlustushindade võrdlemiseks, seega pöördu pigem maakleri poole, kes hangib sulle kõige soodsama pakkumise.

19. Bränditooted

Kahtlemata on tore osta kalleid bränditooteid, ent valge T-särk on ikka valge T-särk ka siis, kui sinna on brändi logo tikitud. Pole küll midagi halba kvaliteetseete toodete eelistamises, ent brändi märk ei tähenda veel ilmtingimata, et tegemist on kvaliteetse tootega.

Ära osta tooteid lihtsalt märgi pärast, vaid nende funktsioonide ja omaduste pärast.

20. Tubakatooted

Sigarettide ostmine on sama hea kui raha ära põletamine, otseses mõttes. Milleks põletada oma kopse ja rahakotti samaaegselt?

Tee endale teene ja loobu sellest halvast harjumusest – su eelarve tänab sind!

#ElaEksponentaalselt


Loe lisaks: