Home » Teleri vaatamine muudab sind vaesemaks

Teleri vaatamine muudab sind vaesemaks

Televisioon on muutunud kultuslikuks ja niivõrd mõjukaks meie eludes, et enamus inimesi ei kujuta ette elu ilma teleka vaatamiseta.

Kui sa viskaksid kohe, praegu, täna välja oma televiisori ja katkestaksid televisioonipaketi ning ütleksid seda oma sõpradele, mida nad arvaksid? Ilmselt seda, et sa oled hulluks läinud.

Kas sa kujutaksid ette elu ilma telerita?

Teleka vaatamine on sõltuvus. Ei vähemat ega rohkemat. Niivõrd tavalise osana meie igapäevasest elust ei pane me tähelegi, kuidas see mõjutab halvas suunas meie elukvaliteeti ning võib reaalselt ka vähendada su rahakoti sisu.

Teleka vaatamine varastab su elust aastaid

Kas sa oled kunagi mõelnud sellele, kui palju sa kulutad reaalselt iga päev aega teleka vaatamisele? Keskmine film kestab 1.5 tundi, enamus TV-saateid kestavad tunnikese.

Emori teleauditooriumi ülevaate kohaselt veetsid Eesti elanikud 2017. aasta detsembris iga päev keskmiselt 4 tundi ja 30 minutit televiisori ees. Aastas teeb see kokku 1642,5 tundi, mis on võrdne 68,4 ööpäevaga ehk üle 2 kuuga.

2 kuud. Iga aasta. Üksnes televiisori vaatamisele. 10 aasta jooksul tähendab see juba 20 kuud ehk peaaegu 2 aastat.

Kas sa kujutad ette, et kui sa vaatad iga päev tundide kaupa televiisorit, kulutad sa reaalselt oma elust mitu aastat? Kõik selleks, et elada kaasa väljamõeldud tegelastele ja põgeneda näitemaailma, mille osaks sa kunagi ei saa. Samal ajal libiseb sinu enda elu märkamatult minema.

Mida oleks võimalik teha 2 kuuga, mis sa kulutaksid muidu teleka vaatamisele? 

  • 1-2 kuuga on võimalik õppida mängima lihtsaid kitarrilugusid;
  • 20 päevaga on võimalik selgeks saada Hispaania keel baastasemel;
  • Sa saaksid maha sõita 48 000 kilomeetrit. Võrdluseks, Maa ümbermõõt on ca 40 074 km.
  • Umbes 40 päevaga on võimalik sõuda üle Atlandi ookeani.

Mis oleks aga siis, kui sa kasutaksid teleka vaatamisele kuluvat aega selleks, et teenida lisaraha?

Oletame, et sul oleks võimalik teenida tunnis 10 eurot. See tähendab, et kõik need 1642,5 tundi, mis sa kulutaksid teleka vaatamise asemel töötamisele, teeniksid sulle üle 16 000 euro.

Miks sa kulutad nii palju aega teleka vaatamisele?

Televiisori vaatamise sõltuvus on nüüdseks juba terveid rahvuseid haaranud epideemia, mille üle on juurdlenud ka erinevad psühholoogid.

Põhjus, miks me kipume nii palju aega oma elust kulutama teleka vaatamisele, peitub dopamiinis. Kui teha midagi nauditavat, toodab aju dopamiini, mis on nagu keha looduslik auhind selle eest, et sa teed midagi meeldivat.

Su mõistus ütleks nagu kehale: “hei, see, mida sa teed, on hea – tee seda edasi!”

Tulemuseks on narkootilisele ainetele sarnane efekt – sinu keha soovib dopamiini aina rohkem toota, seega sa vaatad saateid edasi. Sinu keha ei kavatse keelata mõnu. Seepärast on võimalik, et sõltuvus võib tekkida absoluutselt kõigest, mis vähegi toodab dopamiini.

Teleka vaatamine võimaldab astuda kaugemale oma igapäevamuredest. Me samastume tegelaskujudega ja tunneme nagu oleksime osa nende maailmast. Nii aitavad telesaated leevendada stressi ning samas on võimalik teiste inimestega paremini end ühendada.

Kes meist ei oleks sõpradega vestelnud mõnes saates toimunu teemadel?

Televisiooni vaatamine on nauditav, meelelahutuslik ja lõõgastav, kuid see võib su elu ära imeda nagu vampiir. Elu on niigi lühike, milleks raisata seda teleka vaatamisele?

Selle asemel, et minna välja ja mängida jalgpalli, oleme me täiesti andunult naelutatud spordikanali ette. Selle asemel, et minna kööki ja teha midagi tervislikku süüa, imetleme me kokandussaateid. Selle asemel, et minna välja ja kohtuda inimestega, oleme me nelja seina vahel, pugime head ja paremat ning väldime seikluseid.

Kas see on elu? Mitte keegi pole oma surivoodil soovinud, et ta oleks vaadanud mõne seebiooperi kordusepisoodi või veetnud rohkem aega ekraani taga.

Kui sa vaatad täna 4 tundi televiisorit, siis kas sa oled homme õnnelikum? Kas su elus on rohkem sõpru või armastust? Kas sa oled homme targem, tervem ja rikkam? Kui sa vaatad iga päev 3-4 tundi televiisorit, kas see parandab su elu kuidagimoodi?

Vastus on nendele kõikidele küsimustele ilmselgelt EI.

Kuidas TV-sõltuvusest üle saada

  1. Mõtle sellele, kui palju sa tegelikult veedad aega TV ees. Paranemist (jah, me räägime paranemisest, sest TV-sõltuvus on äärmiselt tõsine ning reaalne sõltuvus) ei saa alustada enne, kui sa ei tunnista endale, kui ulatuslik on probleem tegelikult. Kirjuta näiteks märkmikusse üles täpsed kellaajad, mil vaatad telekat ning hakka seda aega järjest vähendama. Selle asemel, et südaööni telesaateid vaadata, pane televiisor varakult kinni ja maga pisut kauem, et hommikul värskelt ärgata.
  2. Sea endale elus siht. Tihti lohistatakse end läbi elu lihtsalt seetõttu, et elul pole missiooni, pole suunda. Kui pole midagi produktiivset teha, siis hakatakse lihtsalt olesklema. Sinu elu siht võib olla misiganes – leia endale produktiivne siht ja suund ning pürgi selle suunas. Täida oma elu sihi poole pürgimisega, mitte televiisori vaatamisega.
  3. Leia alternatiive teleka vaatamisele. Kasuta teleka vaatamisele kuluvat aega millegi kasuliku jaoks. Mine välja ja matka. Hakka õppima uut keelt. Ava oma isiklik ettevõte, õpi tundma mõnda investeerimisplatvormi ja alusta sissetuleku kasvatamist või alusta blogi kirjutamist. Korista. On nii palju asju, mida sa saaksid päeva jooksul teha nende tundidega.

Seega võib need sammud kokku võtta ühe põhimõttega: tunnista endale probleemi, tee selgeks oma siht elus ja hakka selle poole pürgima.

Kuidas rohkem raha teenida teleri vaatamise asemel

4 tundi on pikk aeg. Kui sa muudaksid selle 4 tundi, mille sa muidu kulutad televiisori vaatamisele, millegi produktiivse tegemisele, on suur võimalus, et sa parandad ka oma elujärge rahalise külje pealt.

Alati ei tähenda see otseselt lisatöö otsimist. Näiteks võid sa kulutada aega uute oskuste omandamisele ja seejärel kasutada oskuseid lisaraha teenimiseks.

Enne, kui sa arugi saad, oled asendanud televiisori maniakaalse jälgimise millegi kasulikuga, mis toodab sulle pidevalt raha juurde.

Samuti võid näiteks tegeleda mõne hobiga, mis saaks su rahalist järge parandada. Võib-olla oled alati soovinud tegeleda rohkem käsitööga? Võib-olla meeldib sulle maalida või kirjutada?

Teleka vaatamine sööb ära elust liialt palju aega. Kui sa oled kunagi kurtnud, et sul pole piisavalt palju aega, on põhjus võib-olla hoopis mujal. Äkki sööb su aja ära just televiisor. Ära lase sõltuvusel juhtida oma elu – juhi seda ise ning pürgi sihikindlalt parema elu suunas.

#ElaEksponentaalselt