Samal ajal, kui tavaarvutid ja nutitelefonid arenevad muudkui edasi, on suured tehnoloogiafirmad, teadlased ja füüsikud pannud oma pilgud uuele arenevale tehnoloogiale: kvantarvutitele.
Kvantarvutite tehnoloogia on veel lapsekingades ning kohati niivõrd keeruline mõista, et isegi paljud füüsikud ei suuda veel haarata kogu kontseptsiooni. Lihtsustatult öeldes aga loodetakse, et kvantarvutite abil saab lahendada erinevaid probleeme kordades kiiremini kui tavaarvutiga, tarbides märksa vähem energiat.
On isegi teoretiseeritud, et kvantarvutite abil saaks välja töötada uusi ravimeid või paremaid akusid elektriautode tarbeks, samuti saaks kvanttehnoloogiat kasutada majandusvaldkonnas, tehisintellekti väljatöötamisel, logistikavaldkonnas jne. Sisuliselt on kvantarvutite praktiline kasutus piiramatu ja igal juhul tähendab töökorras kvantarvutisüsteem seda, et tehnoloogia areneb meile täiesti enneolematul kujul, muutes miljonid protsessid kiiremaks ja tõhusamaks.
Kvantarvutite idee kõlab suurepäraselt ja seda see ongi – kui praktikas suudab keegi tehnoloogia teostada, on kvanttehnoloogia uus läbimurre kogu maailmas, tuues endaga kaasa ennenägematud edasiarendused. Kvanttehnoloogia näol on otseses mõttes tegemist revolutsiooniga.
Sellest hoolimata on aga hetkel kvanttehnoloogia alles väljatöötamisel ning momendil ei ole isegi kindel, kas ükski ettevõte suudab realistlikult ja praktiliselt luua töötava kvantprotsessori. Google’i kvanttehnoloogia uurija isegi ütles, et käib tehnoloogia võitlus looduse vastu.
Investorite optimism ja esimene kvantprotsessor
Kuigi pole üldse kindel, kas, kuidas või millal kvantarvutid edasi jõuavad ja hakkavad praktilist kasutust nägema, on selle tehnoloogia idee muutunud ahvatlevaks paljude investorite jaoks. Samuti on viimastel aastatel aina juurde tekkinud startuppe, kes tegelevad ainuüksi kvanttehnoloogia väljatöötamisega. Hoolimata sellest, et ühtegi käega katsutavat tulemust kui sellist ei ole, on tegemist omamoodi revolutsiooni telgitagustega – me kõik teame, et midagi on valmimas ning kord, kui see saab valmis, võib tulemus olla hämmastav kogu maailma jaoks.
Sellest inspireeritult on kasvanud ka investeeringute maht kvanttehnoloogia valdkonnas. 2021. aastal investeeriti suisa 2 korda rohkem kvanttehnoloogia startuppidesse – $1.4 miljardit (2020. aastal $700 miljonit).
Investorite optimismist hoolimata on kvanttehnoloogia valdkonnal siiski veel tõsiseid probleeme. Nagu McKinsey analüüsist selgus, on investeeringute hulgast hoolimata tarkvara veel liialt algeline ning investorite huvi on eelkõige raha paigutada pisut tugevamatesse firmadesse ja vanematesse startuppidesse, seega ei saa uued tegijad niivõrd suurt rahastust. Samuti on oma roll talendipuudusel – tegemist on valdkonnaga, kus pole just lihtne leida andekaid spetsialiste.
Samal ajal, kui startuppidel on mõnevõrra raske tuult tiibadesse saada, juhivad revolutsiooni suurfirmad nagu IBM. IBM oli üks esimestest, kes andis paari aasta eest teada oma kvanttehnoloogia väljatöötamise plaanidest ning hetkeseisuga on firma ka täiesti plaanipäraselt arenemas. Nimelt andis IBM hiljuti teada, et aastaks saadakse valmis 4000+ kvantbitine kvantarvuti ning sellega koos ei ole enam kvanttehnoloogia lihtsalt eksperiment, vaid reaalsus.
See on alles kõige algus, muidugi. IBM-i tegevjuht ütles, et keerulisemaid probleeme saab kvantarvutitega lahendada ilmselt mõni aasta hiljem ning hetkel usutakse, et ravimitööstus võib saada kvantarvutite tehnoloogiast kasu ca 2030. aastaks (muuseas on IBM-l juba pooleli kõnelused erinevate biotehnoloogia firmadega).
IBM on hetkel aga lubanud järgmiseks aastaks valmis saada väiksema, 1121-kvantbitise seadeldise.
Nagu aga mainitud, siis hetkel on tegemist veel eksperimentaalse tehnoloogiaga, mis pole veel praktilisi tulemusi näidanud. Samas aga vajab valdkond ka rohkem investeeringuid, et saada kapitali projektide edasiarendamiseks. Mida rohkem rahastust suudavad kvanttehnoloogiaga töötavad firmad koguda, seda kiiremini saab tehnoloogia edasi areneda.
Kvanttehnoloogia aktsiad, mis on hetkel investorite radaril
Praktiline kvanttehnoloogia võib olla veel kümne aasta kaugusel, kuid investorid on põnevil – me võime elada ajal, mil näeme uue tehnoloogilise revolutsiooni sündi, just nagu paarikümne aasta eest IT-valdkonna arenemisel.
Mõned aktsiad on kvanttehnoloogia valdkonnas rohkem esile tõusnud kas oma üleüldiste ideede või seniste edasiarenduste poolest.
IBM (sümbol: IBM)
IBM juhib hetkel kvantarvutite tehnoloogia võidukäiku, tehes juba koostööd kümnete firmadega, luues diile erinevate ettevõtetega ning olles reaalselt suuremate võimekamate kvantarvutite loomise teel.
IBM tegeleb hetkel 4000+ kvantbitise arvutisüsteemi loomisega ning on seega üks kõige suuremaid tegijaid kogu valdkonnas.
Alphabet (sümbol: GOOG)
Google on alati olnud tehnoloogia võidukäigu tipus ja sama kehtib kvanttehnoloogia kohta. Alphabeti lahendused on juba jõudnud kõige kaugemale: Alphabeti Sycamore kvantprotsessor suutis täita 200 sekundiga ülesande, mis võtaks parimal superarvutil aega 10 000 aastat. See on aga algus – Google töötab hetkel välja uusi algoritme ja kvantprotsessoreid, mis viiksid tehnoloogia veelgi kaugemale.
Intel (sümbol: INTC)
Inteli kiibid on kõigile teada, seega pole mingi ime, et ettevõte on vaikselt hakkanud valmistama kvanttehnoloogiaid. Intel loodab 10 aasta jooksul jõuda nii kaugele, et valmis saaksid masstoodetavad kvantarvutilahendused.
IonQ (sümbol: IONQ)
IonQ pole küll suur nimi nagu eelmainitud firmad, kuid see põnev uus ettevõte keskendub oma töös teistsugusele kvanttehnoloogiale, kasutades trapped ion technology lahendust. Ekspertide sõnul võib see lähenemine anda IonQ-le suure konkurentsieelise.
Ettevõttel on olnud üsna keeruline algus, eriti, kuna tegemist on uue projektiga, millel pole käega katsutavaid tulemusi nii pea tulemas. IonQ tehnoloogia ja idee on kahtlemata põnev, kuid tasub kindlasti silmas pidada, et ettevõtte idee on endiselt spekulatiivne ning seega ei saa keegi garanteerida, et firmal on pikk tulevik (ent vastupidi, IonQ tulevik võib olla meeletult edukas, kui nende idee on vettpidav ja saab praktiliselt täidetud).
Igal juhul maksab hetkel ettevõtte aktsia alla 5 dollari, mis on suurfirmadega võrreldes väike summa, eriti arvestades kasvupotentsiaali.
Microsoft (sümbol: MSFT)
Sarnaselt IBM-le on Microsoft lähedal suurtele revolutsioonidele, võttes suuremahulisema lähenemise lootuses luua kvantarvutite süsteem, mida saaks rakendada kommertslikult ja laiaulatuslikult. Microsoft on juba loonud Azure Quantum ökosüsteemi ning on teinud edusamme mitmel rindel, sealhulgas topoloogiliste kvantbittidega.
Allikad:
- Quantum Computing: How To Invest In It, And Which Companies Are Leading the Way?
- What you need to know before investing in quantum technology
- Quantum computing is at an early stage. But investors are already getting excited
- IBM promises a 4,000 qubit quantum computer by 2025: Here’s what it means
- 6 Quantum Computing Stocks to Invest in This Decade
- Quantum computing funding remains strong, but talent gap raises concern
- IonQ Is Building The Future Of Computing And Is Only $5/Share, Is It Enough?
#ElaEksponentaalselt